Rak gruczołu krokowego (stercza, prostaty). Powstanie raka stercza jest wiązane z podwyższonym stężeniem testosteronu we krwi, a regularne intensywne ćwiczenia fizyczne sprawią, że poziom ten nieco się obniża. Mężczyźni, którzy regularnie ćwiczą, znacznie rzadziej zapadają na raka stercza. W The Harvard Alumni Study stwierdzono, że ryzyko zachorowania na raka prostaty było znacznie niższe u mężczyzn, których tygodniowy wydatek energetyczny na ćwiczenia fizyczne przekraczał 4000 kcal, ryzyko to z kolei było podwyższone u tych mężczyzn, u których ten wydatek nie przekraczał 1000 kcal na tydzień. Ryzyko było zmniejszone niemal o 50% u mężczyzn po siedemdziesiątce i o ponad 80% mniejsze u mężczyzn przed ukończeniem siedemdziesiątego roku życia. Mimo że w dalszych badaniach udało się potwierdzić ten związek, wciąż toczy się dyskusja nad istotą zależności pomiędzy rakiem stercza a aktywnością fizyczną.

Zwyrodnienie stawów. Praktycznie wszystkie osoby po sześćdziesiątym piątym roku życia cierpią na pewne objawy związane ze zwyrodnieniem stawów. W jednym z najnowszych badań, którego wyniki opublikowano w Journal oj the American Medical Association, stwierdzono, że osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi mogą i powinny ćwiczyć. Umiarkowane i intensywne ćwiczenia, w połączeniu z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie mogą sprawić, że niektóre objawy ustąpią, a stawy staną się młodsze.

Cukrzyca. Ćwiczenia fizyczne zwiększają wrażliwość organizmu na insulinę. Ta zwiększona wrażliwość, z kolei, zmniejsza stężenie cukru we krwi i zmniejsza wytwarzanie samej insuliny. U ludzi aktywnych, nawet jeśli występuje u nich dziedziczna skłonność do tej choroby, znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego (cukrzycę dorosłych). Co więcej, jeśli już dojdzie do powstania objawów, ćwiczenia fizyczne sprawiają, że cukrzyca postarza organizm człowieka w znacznie mniejszym stopniu.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa