Cieszcie się posiadacze czworonogów. Ludzie, którzy mają psa, dłużej cieszą się młodością. Pomyśl o swoim kudłatym przyjacielu, jako o kimś, kto skłania Cię do aktywności fizycznej i zmniejsza poziom stresu. Wybaczcie mi posiadacze kotów – największy zysk wynika z posiadania psa – można sobie odjąć jeden rok.

Drugą naturą człowieka są jego przyzwyczajenia – a złe nawyki są niestety, powszechne. Bardzo łatwo jest popaść w złe nawyki, które podkopują Twoje zdrowie i które sprawiają, że starzejesz się szybciej niż powinieneś. Kiedy gonią nas terminy, zaczynamy nie dosypiać. Ponieważ czujemy się winni, że wczoraj pozwoliliśmy sobie na podwójną porcję lodów w polewie czekoladowej – rezygnujemy rano ze śniadania. Możemy jednak nauczyć się i dobrych zwyczajów, czasem trudno nam nawet uwierzyć, że coś przynosi naszemu organizmowi wymierne korzyści. Picie umiarkowanych ilości alkoholu – pół do jednego drinka dziennie w przypadku kobiet i jeden – dwa drinki w przypadku mężczyzn – może zapobiec starzeniu się naczyń tętniczych. („Jeden drink” to około 350 ml piwa, około 120 ml wina i około 50 ml alkoholu 80%.) Jednym z najlepszych nawyków jest wyprowadzanie psa na spacer. Czemu? Jest to trochę ruchu. Lekarz z przełomu wieków William Osler powiedział: „Wyprowadzaj na spacer psa. Nawet jeśli go nie masz”.

To, czy dbasz o odpowiedni tryb życia, wpływa wyraźnie na jakość życia: im bardziej dbasz o siebie, tym dłużej pozostajesz młody. Jak często słyszałeś stwierdzenia: „rób wszystko z umiarem” i „dbaj o zachowanie równowagi w życiu”? Do niedawna te powiedzenia były ra- czej mądrościami ludowymi, a nie zaleceniami popartymi naukowo dowiedzionymi faktami. Jeśli jednak idzie o problem starzenia, oka zało się, że badania naukowe potwierdziły zasadność tych ludowych zaleceń. Zastanówmy się teraz wspólnie nad tym, czy warto jest wprowadzić w życie pewne zmiany, które nie powinny sprawić zbyt dużych trudności i nie wymagają takiego wysiłku, jaki trzeba włożyć w utrzymanie ciała w formie lub też w przestrzeganie zdrowej diety.

Leave a Reply

Lipiec 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiwa