Jeśli doczytałeś niniejszą książkę do końca, wiesz już, co powinieneś zrobić, by zapobiec procesom starzenia, a nawet odwrócić je. Od czego zatem powinieneś zacząć?

– Po pierwsze – zapisz swój prawdziwy wiek. Przyjrzyj się tej liczbie. Czy jesteś z niej zadowolony? A może chciałbyś trochę odmio- dnieć? Co można zrobić, by ją zmienić?

– Po drugie – bacznie przyjrzyj się swojemu Planowi Redukcji Prawdziwego Wieku (patrz – rozdział 3.). Jakich wyborów powinieneś dokonywać, by stać się młodszym? Czy zmiany są dla Ciebie możliwe do przyjęcia? Czy w świetle tego, co przeczytałeś, zdecydujesz się na wprowadzenie zmian, na które przed lekturą tej książki nie miałeś najmniejszej ochoty?

– Po trzecie – ustal priorytety. Zastanów się, które zmiany chcesz wprowadzać w życie i w jakiej kolejności. Ustal realistyczne cele i kolejne kroki do ich osiągnięcia. Które z prostych i szybkich strategii powinieneś przyjąć, by odmłodzić własny organizm niemal bez wysiłku? Które ze strategii będą wymagały nieco większego wysiłku? Co zrobić, by stały się częścią Twojego stylu życia?

– Po czwarte – zaczynaj od małych kroków. Nie staraj się zrobić wszystkiego naraz, bo zadanie Cię przerośnie. Zacznij od „działań szybkich”, stopniowo wcielaj w życie kolejne strategie, nie musisz się spieszyć, zwłaszcza jeśli należą one do kategorii „działań najtrudniejszych”. Pamiętaj przede wszystkim, że wprowadzasz zmiany na całe już życie. Ważniejsze jest, byś rzeczywiście trzymał się opracowanego przez siebie planu, niżbyś miał naraz wprowadzać mnóstwo zmian po to tylko, by po paru tygodniach czy miesiącach ze wszystkiego zrezygnować.

– Po piąte – nie poddawaj się. Odmłodzenie organizmu nie jest wcale takie trudne. W parę miesięcy, jeśli tylko podejmiesz kilka prostych działań, możesz zmniejszyć swój prawdziwy wiek o pięć – siedem lat. Wprowadzenie dalszych zmian może sprawić, że Twój organizm stanie się młodszy nawet i o dwadzieścia pięć lat. Większość korzyści można osiągnąć prostymi środkami, które nie wymagają za wiele czasu czy wysiłku – musisz się po prostu przyzwyczaić do zmian.

– Po szóste – nigdy nie jesteś za stary, by rozpocząć działania odmładzające organizm. Nieważne, że przez całe życie paliłeś, przeszedłeś zawał czy cierpisz na wiele chorób. Możesz znacznie odmłodzić swój organizm, jeśli tylko zechcesz wprowadzić w życie trochę zmian. Nasze ciało dysponuje niezwykłym potencjałem regeneracji i w Twojej mocy jest cofnąć przedwczesne efekty starzenia. W podsumowaniu badania MacArthura nad procesami starzenia Jack Rowe i Robert Kahn napisali: „Dysponujemy coraz poważniejszymi dowodami na to, że organizm potrafi odzyskać utracone funkcje”. Tak, znów możesz się stać młody.

– Po siódme – i to jest najważniejsze – powinieneś świętować swoje sukcesy. Nagradzaj się za to, że stałeś się młodszy. Możesz zdecydować się na wyprawianie przyjęć z okazji odzyskania kolejnego roku, zafundować sobie sesję masażu po miesiącu regularnych ćwiczeń. Koniecznie doceń swoje wysiłki ukierunkowane na odzyskanie młodości. (Nie zapominaj, że powinieneś też z innymi świętować ich sukcesy w programie odmłodzenia organizmu. Zachęcając innych do dbania o własną młodość, sam sobie ofiarujesz prezent. Pomagasz tym, którzy zadbają o Ciebie i pomogą dłużej cieszyć się młodością).

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa