Kiedy George S. zmarł w wieku osiemdziesięciu dziewięciu lat, jego żona Joy, nieco od niego młodsza, znalazła się w kłopocie. Mimo że była wolna i mogła po raz pierwszy od lat oddać się podróżowaniu, jej cocker spaniel zmuszał ją do pozostania w domu. Ponieważ George w ostatnich latach życia był moim pacjentem i zaprzyjaźniłem się z Joy, często dzwoniła do mnie z pytaniami dotyczącymi zdrowia.

– Mikę – stwierdziła – czuję się rozdarta. Uwielbiam Lucy, przypomina mi ona o moim zmarłym mężu. Wybraliśmy ją razem, kiedy jeszcze była szczenięciem, wspólnie znaleźliśmy dla niej imię, a ona troszczyła się o George’a aż do końca jego dni. Tej nocy, kiedy umierał, ułożyła się w kłębek koło niego i ogrzewała własnym ciałem. Ale teraz mam ochotę podróżować i czuję się winna, że muszę ja zostawić. Czy sądzisz, że powinnam się jej pozbyć?

– Zobacz, czy nie jesteś w stanie zostawić sobie Lucy i jednocześnie nie być tak kompletnie uwiązaną do domu – odparłem. Odpowiedziałem tak częściowo dlatego, że czułem, iż powinna zatrzymać Lucy, bo posiadanie psa jest czymś dobrym. Osoby, które posiadają zwierzaka, szczególnie te, które mają psa, dłużej mogą się cieszyć młodością. Okazuje się, że efekt odmładzający można oszacować na jeden rok, być może jest on nawet większy w okresach zwiększonego stresu.

Mimo że w jednej trzeciej, a nawet połowie domów anglojęzycznego świata można spotkać zwierzęta domowe, do chwili obecnej przeprowadzono niewiele badań nad wpływem, jaki wywiera posiadanie zwierzęcia domowego na stan zdrowia właściciela i tempo procesów starzenia. W większości publikacji medycznych na temat obecności zwierzęcia w domu można się spotkać przede wszystkim z omawianiem problemów zdrowotnych, zwykle związanych z uczuleniami lub zwiększonym ryzykiem zachorowania na niektóre choroby. Jednak większość ludzi nie powinna się tym zamartwiać. Nawet jeśli jesteś podatny na uczulenia i choroby o podłożu immunologicznym możliwe, że nadal możesz trzymać w domu takie zwierzę, jakie chcesz. Porozmawiaj z lekarzem o możliwych rozwiązaniach tej sytuacji.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa