Jak widać, typowe skupiska normalnych, żywych pinealocytów wciąż znajdują się w obrębie nietkniętej szyszynki, której struktura w znacznej mierze przypomina pierwotną strukturę gruczołu. Zapewne najbardziej zaskakujące było stwierdzenie, że u wszystkich zabitych starych zwierząt (w wieku 21 miesięcy) struktura grasicy była zachowana [ryc. 5A i Al), podczas gdy w grupie kontrolnej grasica nie zawierała już limfocytów grasiczych (ryc. 5B).

Jak przedstawiono w tabeli 2, podawanie melatoniny oraz przeszczep szyszynki powodowały znamienne statystycznie zachowanie żywej odpowiedzi immunologicznej typu komórkowego, mierzonej za pomocą reakcji opóźnionej nadwrażliwości na oksazolon. Parametry istotności statystycznej podano w objaśnieniach do tabeli 2, przedstawiającej reaktywność immunologiczną u myszy z przeszczepionymi szyszynkami w porównaniu z grupą kontrolną. Dane te potwierdzają histologiczne obserwacje repopulacji grasicy, stwierdzanej u myszy z przeszczepionymi szyszynkami (ryc. 5).

Niedawne doniesienia na temat funkcji tarczycy u myszy otrzymujących melatoninę zachęciły nas do zbadania morfologii tego gruczołu u starych myszy po przeszczepie szyszynki. Za pomocą mikroskopii świetlnej przeprowadziliśmy „ślepe” badanie histologiczne gruczołów tarczowych myszy z grupy po przeszczepie szyszynki oraz grupy kontrolnej, stwierdzając wyraźne zachowanie młodzieńczej morfologii tarczycy w grupie po przeszczepie szyszynki w porównaniu z grupą kontrolną (ryc. 6).

Leave a Reply

Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiwa