Prawdopodobnie z żadnym zagadnieniem dotyczącym zdrowia nie wiążą się tak silne emocje, jak z problemem nadwagi. Wystarczy tylko uświadomić sobie zalew publikacji o dietach i o schorzeniach łaknienia, by pojąć, jak wiele troski poświęca się tej sprawie. Tak się jednak dzieje, o ironio, że mimo nadmiaru informacji o dietach, problemach żywienia i problemach zdrowotnych, które wiążą się z otyłością, populacja amerykańska (i nie tylko) składa się z ludzi coraz grubszych i grubszych.

Otyłość może być przyczyną wielu stanów, które istotnie postarzają organizm. Jest przyczyną wysokiego ciśnienia tętniczego, powstrzymuje przed aktywnością fizyczną, wyzwala wiele chorób przewlekłych, między innymi i cukrzycę. Nadmierną masę ciała można także powiązać z przyspieszonym tempem starzenia się naczyń tętniczych i rozwojem schorzeń układu serc owo-naczyniowego. Otyłość przyspiesza także starzenie się kości i stawów, ułatwia powstawanie chorób starszego wieku, między innymi kamicę pęcherzyka żółciowego i schorzenia przewodu pokarmowego. U ludzi z nadmierną masą ciała częściej rozpoznaje się depresję. Częściej też rozwijają się nowotwory złośliwe, zwłaszcza piersi, macicy i gruczołu krokowego. Sam fakt otyłości może sprawić, że w istocie będziesz miał organizm nawet o całe dziesięć lat starszy.

Dieta odchudzająca nie rozwiąże tego problemu. Schudnięcie i utrzymanie niższej masy ciała nie jest taką znowu łatwą rzeczą. Jedynym sposobem osiągnięcia zamierzonego efektu jest zmiana zachowań na najbardziej podstawowym, fundamentalnym poziomie: zrzucenie zbędnych kilogramów i utrzymanie idealnej wagi ciała zawsze wiążą się ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną, przy czym takie działania muszą już być kontynuowane przez całe życie. Ciągłe chudnięcie i następnie tycie stanowi ogromny stres dla organizmu i tak naprawdę może przyspieszać jego starzenie się.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa