Najpowszechniejsze schorzenie, które może zmniejszać przyjemność z uprawiania seksu, wiąże się z tarczycą. Tarczyca produkuje hormony, które regulują metabolizm komórkowy i funkcje rozrodcze. Około dziesięciu milionów Amerykanek (również osoby młode) cierpi na niedoczynność tarczycy. Choroba ta występuje trzykrotnie częściej wśród kobiet niż wśród mężczyzn (dotyka zwłaszcza osoby w średnim wieku lub starsze). Niedoczynny gruczoł tarczowy wytwarza niedostateczne ilości hormonów tarczycy, co powoduje depresję, męczliwość, zwiększoną wrażliwość na infekcje, spadek popędu płciowego oraz bezpłodność. Kobiety w wieku rozrodczym chorujące na niedoczynność tarczycy mają obfitsze i częstsze krwawienia miesiączkowe. Dzieje się tak dlatego, że ich jajniki nie w każdym miesiącu produkują dojrzałą komórkę jajową, co powoduje nawarstwianie się nabłonka macicy. (Kiedy komórka jajowa nie zostaje wytworzona, taki cykl określa się jako cykl bezowulacyjny). Niedoczynność tarczycy może być spowodowana przez wrodzony defekt metabolizmu, chorobę auto- immunologiczną, niedostateczną podaż jodu lub też proces starzenia się.

Niedoczynność tarczycy jest również powszechna wśród ludzi starszych. To jedna z głównych przyczyn zmniejszonej zdolności utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała. Uważamy, że spadek funkcji gruczołu tarczowego, a w konsekwencji zmniejszenie ilości produkowanej energii może być również jednym z powodów obniżenia popędu płciowego. Kiedy poziom hormonów tarczycy jest za niski, w konsekwencji brakuje energii do produkowania dostatecznych ilości hormonów płciowych. Wówczas dochodzi do utraty zainteresowania seksem.

Typowym postępowaniem w przypadku niedoczynności tarczycy jest podawanie syntetycznych hormonów, co zwykle normuje poziom hormonów. I rzeczywiście, wiele kobiet bezpłodnych, z powodu niedoczynności tarczycy, po pewnym okresie suplementacji hormonów może zajść w ciążę.

Melatonina sprzyja utrzymywaniu prawidłowej funkcji gruczołu tarczowego, szczególnie u osób stąrszych. Przede wszystkim może zapobiegać występowaniu niedoczynności tarczycy. Dzieje się tak dlatego, że. jak już wiemy, melatonina odgrywa podstawową rolę w procesie przemiany T4 w T3 (hormon „silniejszy”). Utrzymując aktywność i prawidłowe działanie gruczołu tarczowego, melatonina wydaje się zapobiegać spadkowi funkcji tarczycy, tak powszechnemu w starszym wieku, z czym wiążemy ograniczenie aktywności seksualnej oraz zmniejszenie ilości energii, wytwarzanej w organizmie.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa