Powszechnie wiadomo, co potwierdziły badania na zwierzętach, że niskokalo- ryczna dieta przedłuża życie. Co prawda sposób ten nie jest tak skuteczny jak kuracja melatoniną i nie wykazuje działania odmładzającego, lecz, by zachować dłużej zdrowie, radzimy zadbać o to co jemy i jak dużo jemy.

Wiemy także, iż jednym z najprostszych sposobów skrócenia życia zwierzęciu jest jego utuczenie. Wśród zwierząt spożywających dużo tłuszczów i wysokokaloryczne posiłki zaobserwowano skłonność do nowotworów i chorób układu krążenia. To samo dotyczy ludzi.

Otyłość – pod tą nazwą rozumiemy przekroczenie normalnej wagi o co najmniej 20 procent – znacznie skraca nasze życie, a w Stanach Zjednoczonych to istna epidemia. Co trzeci Amerykanin jest uznawany za otyłego, a średnia waga w ciągu ostatniej dekady wzrosła o prawie pięć kilogramów. Nadwaga jest problemem zdrowotnym z wielu powodów. Zwiększa ryzyko wystąpienia szeregu niebezpiecznych chorób, takich jak zawał, nowotwór, cukrzyca i udar. Badania dowiodły także, iż u ludzi otyłych cykl wydzielania melatoniny jest wyraźnie zaburzony. A więc nadwaga wpływa także negatywnie na funkcjonowanie szyszynki, naszego naturalnego zegara biologicznego.

Szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest występowanie otyłości w coraz młodszym wieku. Ponad dwadzieścia pięć procent amerykańskich dzieci cierpi z powodu nadwagi i zapewne dolegliwość ta pozostanie im do końca życia. Rodzice nie zdają jednak sobie sprawy, źe dopuszczając do otyłości skracają życie własnym dzieciom. I to nie tylko z powodu nieprawidłowego funkcjonowania szyszynki, ale także i innych gruczołów odpowiedzialnych za wzrost i dojrzewanie płciowe.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa