Co powinieneś zatem zrobić, by przyjmowane leki nie postarzały Cię? Zapytaj lekarza, czy nie udałoby się zmniejszyć ilości przyjmowanych tabletek. W jednym z badań wykazano, że osoba, która przyjmuje codziennie dwadzieścia trzy tabletki lub więcej, jest w istocie starsza o cztery i pół roku od osoby przyjmującej do czterech tabletek dziennie przeciętnie o cztery i pół roku. Im wdęcej tabletek przyjmujesz, tym większa groźba, że dojdzie do działań niepożądanych, które spowodują niepotrzebne starzenie się organizmu. A oto parę prostych sposobów na unikniecie niebezpieczeństw zwdązanych z przyjmowaniem leków:

– Zadbaj o dobre kontakty z lekarzem pierwszego kontaktu.

– Postaraj się, by lekarz byl dobrze poinformowany o tym, jakie preparaty zażywasz.

– Sporządź listę stale i okresowo zażywanych leków z uwzględnieniem dawki. Listę tę miej zawsze ze sobą, gdy zgłaszasz się na wizytę lekarską lub trafiasz do szpitala albo na pogotowie.

– Wybierz farmaceutę, któremu ufasz i nawiąż z nim znajomość. Poproś, by on także przechowywał zapiski o tym, jakie leki przyjmujesz lub przyjmowałeś. Dzięki temu będzie Cię w stanie ostrzec przed potencjalnymi interakcjami. (Obecnie można w USA nabyć leki drogą pocztową, ja jednak wolę tradycyjne apteki, które są wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy, gdzie farmaceuta zna swoich pacjentów, a poza tym ma, właśnie dzięki komputerom, szybki dostęp do najrozmaitszych danych, w tym do zapisków o danym pacjencie).

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa