Denis prowadził własny interes i płacił podatki co kwartał. Jak wielu z nas, nie znosił tej daniny na rzecz rządu i odkładał uregulowanie podatków na ostatni dzień. Zawsze tak robił, a potem nieuchronnie nadchodził piętnasty kwietnia i, o Boże! Był winien fortunę. Bez większego trudu umiał opóźnić rozliczenie podatkowe, znacznie trudniej jednak było mu tak zaplanować finanse, by mieć pieniądze na zapłacenie podatku kwartalnego. Kiedy więc zbliżał się 15 kwietnia. nie miał z czego uregulować podatków. Zaczynał panikować i stąd też tak gwałtowny wzrost ciśnienia. Był świadom, że płacenie podatków wiąże się z ciągłymi zmartwieniami. Nie zdawał sobie jednak sprawy, że ten stres jest także przyczyną niepotrzebnego starzenia się organizmu. Tak wysokie wartości ciśnienia tętniczego krwi były przyczyną szybszego starzenia się naczyń tętniczych. Bez wątpienia silny niepokój osłabiał także jego układ immunologiczny.

– Denis – powiedziałem. – Przez urząd skarbowy i niepokoje związane z nim tracisz coś więcej niż same pieniądze, tracisz całe lata życia. Przekonałem go, że powinien sporządzać sobie plan finansowy i traktować go jako część planu medycznego. Dzięki właściwemu rozplanowaniu wydatków, uda się mu bowiem uniknąć niepotrzebnego stresu, który podnosi ciśnienie krwi i może spowodować zawał. Dopóki nie zetknąłem się z Denisem, nie sądziłem, że zadaniem dobrego lekarza jest udzielanie także konsultacji w zakresie finansów.

Mimo że zmartwienia finansowe wydają się nie mieć żadnego związku z biologią organizmu, wiemy, że człowiek mający niestabilną sytuację finansową starzeje się szybciej. Dane nie są na tyle precyzyjne, byśmy mogli się wypowiadać w sposób pewny, można jednak założyć, że jedną z przyczyn, dla której osoby z wyższych klas społeczno-ekonomicznych starzeją się wolniej, jest to, iż ich sytuacja finansowa jest bardziej stabilna. Mało prawdopodobne, aby jedna wpadka finansowa skończyła się dla nich pełnym krachem.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa