Istnieje jeszcze jeden ważny sposób, w jaki melatonina może pomóc w walce z AIDS: poprzez ochronę wytwarzanego przez komórki odpornościowe prze- ciwutleniacza glutationu. Przeciwutleniacze, w tym glutation, ochraniają organizm przed działaniem wolnych rodników, mogących doprowadzić do zwyrodnienia komórki. Wolne rodniki mogą uszkadzać naturalne substancje prze- ciwutleniające, jak właśnie glutation. Zgodnie z wynikami niedawno przeprowadzonego badania, stwierdzamy, że melatonina może ochronić glutation przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników i w ten sposób zwiększyć jego zdolność do ochrony innych komórek. Ma to znaczenie dla chorych na AIDS o tyle, że jak powiedzieliśmy przed chwilą, chorzy na AIDS cierpią, podobnie jak ludzie starzy, na niedostatek komórek T. Istnieją dowody na to, iż dzieje się tak, dlatego że komórki T są niszczone w trakcie procesów wywołanych przez wolne rodniki. A te destrukcyjne procesy są możliwe z powodu obniżenia zasobów osłaniającego komórki glutationu. Jeśli melatonina jest w stanie chronić gluta tion, wtedy on mógłby bez przeszkód chronić same komórki T przed zniszczeniem.

Układ immunologiczny człowieka jest niezwykle skomplikowany, ale AIDS jest przebiegłą 1 śmiertelną chorobą. Nie chcemy sugerować, że melatonina okaże się lekarstwem na AIDS i nie chcemy nikomu robić złudnych nadziei, uważamy jednak, że melatonina jest środkiem bezpiecznym i może dać układowi immunologicznemu tak potrzebne mu wsparcie, a w efekcie chronić życie do czasu, aż powstaną nowe i lepsze leki. Radzimy nosicielom HIV przyjmować co wieczór 5 do 10 miligramów melatoniny. (Bardziej szczegółowo omówimy dawkowanie melatoniny w rozdziale 14.)

Poza przyjmowaniem melatoniny, nosiciele HIV powinni stale dbać o zachowanie sprawności układu immunologicznego. Szczególnie ważne wydają się tu: odpowiedni odpoczynek, dobre odżywianie i unikanie stresów.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa