Innym wymagającym stałej kontroli lipidem krwi jest – zwłaszcza u kobiet- trójgliceryd. Wysokie wartości trójglicerydu (czyli każda wartość powyżej 190 mg/ 100 ml) gwałtownie zwiększają ryzyko zawału serca (dotyczy to przede wszystkim kobiet): dla mężczyzn za niebezpieczne przyjmuje się wartości trójglicerydu powyżej 400 mg/100 ml.

Istotną rolę w normalizacji poziomu cholesterolu i innych lipidów krwi wydaje się spełniać szyszynka. Kiedy usunie się zwierzętom szyszynkę, natychmiast podnosi się poziom cholesterolu i trójglicerydu. Badania potwierdziły pozytywny wpływ melatoniny na poziom lipidów we krwi. Doświadczenie przeprowadzone na Uniwersytecie Tokijskim miało na celu sprawdzenie, czy melatonina może obniżyć poziom cholesterolu u badanych szczurów. Testowano cztery grupy szczurów. Pierwszą karmiono normalnie i podawano dodatkowo melatoninę, drugą (grupa kontrolna) – też karmiono normalnie, ale nie podawano melatoniny. Trzeciej grupie podawano pożywienie zawierające dużo cholesterolu i melatoninę, czwartej (kontrolnej) – dietę o dużej zawartości cholesterolu bez melatoniny.

Okazało się, że u szczurów na normalnej diecie melatonina nie wpływała na poziom cholesterolu, jej odziaływanie było jednak bardzo widoczne u szczurów karmionych pożywieniem z dużą ilością cholesterolu. Wyniki wskazują wyraźnie, że melatonina zmniejszała negatywne skutki cholesterolu zawartego w pokarmie. Choć u szczurów karmionych pożywieniem bogatym w cholesterol oraz melatoniną nastąpił wzrost poziomu cholesterolu we krwi, był on znacznie mniejszy niż w grupie kontrolnej, czyli tej, której podawano dużo cholesterolu bez melatoniny. Wynik wskazuje jednoznacznie, że melatonina działa selektyw- nie. czyli tylko tam i tylko wtedy, kiedy interwencja jest konieczna i nie próbuje naprawiać tego, co się nie popsuło. W opisanym eksperymencie melatonina nie próbowała obniżać poziomu cholesterolu u szczurów karmionych przeciętnym pożywieniem, ruszyła do działania tylko tam, gdzie istotnie występował nadmiar cholesterolu.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa