Badania naukowe wykazały, że procent chorych na SAD jest najwyższy w północnych rejonach geograficznych. Na podstawie jednego z ostatnich badań możemy stwierdzić, że 25 procent populacji w północnych szerokościach geograficznych jest dotknięte przynajmniej niektórymi objawami SAD-u. Narzucające się symptomy to przede wszystkim zwiększanie wagi ciała i nadmierna męczliwość w ciągu dnia. Im dalej na północ, gdzie ciemne, zimowe dni przychodzą wcześniej, objawy SAD-u pojawiają się wcześniej i ustępują później niż w strefach klimatycznych położonych bliżej równika, gdzie związana z porą roku ilość światła słonecznego jest stała.

W północno-wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych symptomy SAD-u pojawiają się zazwyczaj pod koniec października lub listopada i zaczynają ustępować w lutym lub marcu. Natomiast im dalej na południe, w stronę równika, tym depresje sezonowe pojawiają się później i ustępują wcześniej.

To oczywiste: im dalej na północ, tym światło słoneczne jest bardziej rozproszone. Im mniej światła słonecznego, tym wyższe ryzyko wystąpienia SAD-u. Wyraźne zmiany geograficzne mogą mieć znaczący wpływ na nasilanie i eliminowanie objawów SAD-u w ciągu nawet bardzo krótkiego czasu. Pacjenci leczeni na SAD informują, że po opuszczeniu rejonów, w których panuje zima i wyjeździe na Florydę ich nastrój wyraźnie ulega! poprawie. Gdy wracali do domu, w ciągu kilku dni powracały objawy depresji. Ludziom szczególnie wrażliwym na zmiany oświetlenia podróż może zakłócić krytyczną równowagę cyklów okołodobowych.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa