Nieliczni ludzie reagują na szczepienie uczuleniem: jest to zjawisko bardzo rzadkie. Zwykle uczula białko jaja kurzego, zawarte w szczepionkach przeciwko odrze, wirusowemu zapaleniu przyusznic i żółtej febrze. Jeśli nie masz takiego uczulenia, szczepienia nie powinny stanowić żadnego problemu. Gdy jednak masz alergię na białka jaj, powinieneś o tym powiedzieć lekarzowi. Czasem w skład szczepionki wchodzą antybiotyki, konkretnie neomycyna lub streptomycyna. Jeśli wiesz, że jesteś uczulony na któryś z tych antybiotyków, powinieneś także uprzedzić o tym lekarza. Otrzymasz wówczas szczepionki bez nich. Żadna z obecnie używanych szczepionek nie zawiera penicyliny, więc jeśli nawet jesteś na nią uczulony, nie musisz się martwić.

Czasem wreszcie unikamy szczepienia dlatego, że boimy się związanych z tym kosztów. Okazuje się jednak, że wcale nie jest ono drogie. A w Stanach Zjednoczonych około 35% wszystkich szczepień jest w pełni refundowanych.

Zatem – kiedy następnym razem odwiedzisz lekarza zapyta], na co powinieneś się zaszczepić. Proponuję, byś co roku, pomiędzy wrześniem a listopadem, umawiał się z lekarzem lub pielęgniarką na szczepienie przeciwko grypie, wówczas też możesz umówić się na inne konieczne szczepienia. Jeśli okaże się, że Twoje ubezpieczenie zdrowotne nie pokrywa zwrotu pieniędzy z tego tytułu, weź pod uwagę to, że koszty leczenia grypy czy zapalenia płuc są znacznie wyższe od kosztów corocznego szczepienia się.

Szczepienia nie gwarantują, że nie zachorujesz. I choć większość z nich zabezpiecza przed zachorowaniem na daną chorobę w dziewięćdziesięciu procentach, to już przeciwko grypie tylko w 45-80%. Wiadomo również, że odporność na zakażenia maleje wraz ze starzeniem się organizmu lub przy współistnieniu jakichś chorób – wówczas to szczepienie nie jest już tak skuteczne. Niezależnie jednak od tego, jest ono jednym z najprostszych sposobów na przeciwdziałanie niepotrzebnemu starzeniu się naszego organizmu.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa