Wzajemne dopasowanie się małżeństw zależy od wielu czynników, wśród których jednym z najważniejszych jest zharmonizowanie cyklów dobowych. Wspólny rytm życiowy partnerów (sen – czuwanie – pory posiłków] ułatwia zachowanie ciągłego kontaktu. Dla wielu par nie stanowi to problemu, ale w przypadku niektórych brak synchronizacji może doprowadzić do rozpadu skądinąd dobrego związku.

Nie wszyscy z nas mogą żyć według tego samego schematu, ale odstępstwa od niego na ogól nie są zbyt wyraźne. Jednak zdarza się, że różnice cyklów dobowych bywają tak skrajne, że mogą doprowadzić partnerów do szaleństwa. Niektórzy ludzie są bardziej aktywni w nocy: zachowują energię i świeżość umysłu aż do wczesnych godzin porannych, podczas gdy inni lepiej czują się za dnia i dlatego wstają o świcie, wtedy, gdy nocne marki dopiero kładą się spać. Rzecz jasna, kiedy takie dwie osoby zdecydują się na wspólne życie, może to wywrzeć katastrofalny wpływ na ich kontakty seksualne.

W takich przypadkach może pomóc melatonina. Nocny marek niech spróbuje „cofnąć” moment zasypiania, zażywając melatoninę, która wywołuje sen wcześniej, natomiast osoba aktywna w dzień niech położy się spać o godzinę lub dwie później (co zdaniem niektórych ludzi nie tylko nie ułatwia, a nawet utrudnia zasypianie), a następnie za pomocą melatoniny sprowokuje sen we właściwym momencie. Stosując melatoninę, która zmienia dobowy rytm snu, partnerzy mogą uczynić swój związek bardziej harmonijnym.

Leave a Reply

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiwa