Długie okresy wzmożonego wydzielania kortykosterydów mogą powodować podniesienie poziomu cukru we krwi, przez co zwiększa się energia naszego ciała potrzebna do walki lub ucieczki. Jednak podwyższony poziom cukru może także podnosić ryzyko wystąpienia cukrzycy. W medycynie od dawna znany jest fakt, że pacjenci z cukrzycą mają podwyższony poziom kortykosterydów. Cukrzyca stanowi poważną chorobę, poważne są również jej powikłania. I znów. melatonina może być pomocna w profilaktyce cukrzycy wywołanej przez stres: zmniejszając działanie kortykosterydów. nie dopuszcza do podwyższenia poziomu cukru we krwi.

Zwykle nie traktujemy osteoporozy jako choroby zależnej od stresu, ale ciągle nastawienie organizmu na produkcję kortykosterydów może osłabiać kości, które stają się bardziej wrażliwe na pęknięcia i złamania. Osteoporoza, częste schorzenie u kobiet w podeszłym wieku, charakteryzuje się stopniowym zanikiem tkanki kostnej. Powikłania urazów wynikających z osteoporozy, na przykład złamań szyjki kości udowej, są jedną z głównych przyczyn śmierci kobiet w podeszłym wieku. Jak stres wpływa na kości? Wiadomo, że hormony stresu hamują wzrost wyspecjalizowanych komórek w nasadach kości, które są niezbędne dla tworzenia nowych komórek kostnych. Ograniczając wpływ kortykosterydów. melatonina może zatem sprzyjać zapobieganiu tej chorobie, która częstokroć prowadzi do inwalidztwa, a nawet śmierci.

Hormony stresu mogą także uszkadzać mózg: mogą nawet wpływać na zdolność logicznego myślenia i zapamiętywania informacji. Jak już wiemy kortykosterydy niszczą komórki hipokampa, części mózgu, która jest odpowiedzialna za tzw. pamięć świeżą, czyli krótkoterminową. W miarę postępowania procesu starzenia zaczynamy miewać kłopoty z pamięcią. Być może przyczyną tych zaburzeń jest przewlekły stres. Niektórzy podejrzewają nawet, że choroba Alzheimera, która prowadzi do utraty pamięci świeżej, może być spowodowana przez uszkodzenia hipokampa, a to z kolei może być powiązane z silnym stresem (długotrwałym oddziaływaniem kortykosterydów), I znowu melatonina może sprzyjać ochronie naszego mózgu przed uszkodzeniami związanymi ze stresem.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa