Większość ludzi z wysokim poziomem całkowitego cholesterolu ma także wysokie poziomy cholesterolu frakcji LDL. Zadaniem cząsteczki LDL jest dostarczanie cholesterolu do komórek organizmu. Przy zwiększonym stężeniu cholesterolu, nadmiar cząstek LDL z krwi może się wiązać z obszarami uszkodzenia czy niewielkiego naddarcia naczynia tętniczego i rozpoczynać w śródbłonku proces, który może prowadzić do powstania blaszki miażdżycowej: jest to oznaką starzenia się naczynia tętniczego.

Warto jest w tym miejscu stwierdzić, że niektórzy ludzie z bardzo wysokimi poziomami cholesterolu mają tętnice w lepszym stanie niż niektóre osoby z niskimi poziomami cholesterolu. Ci szczęściarze mają wysoki poziom cholesterolu frakcji HDL i niski poziom cholesterolu frakcji LDL. Ponieważ cząstka HDL usuwa nadmiar cholesterolu z naczyń tętniczych, to im więcej masz tego cholesterolu i im mniej cholesterolu LDL, tym wolniej będą przebiegały procesy starzenia się układu tętniczego. Niestety, tacy ludzie zdarzają się rzadko.

Kiedy masz mieć oznaczony poziom cholesterolu, poproś, by oznaczono nie tylko cholesterol całkowity, ale także by wyliczono stosunek cholesterolu całkowitego do frakcji HDL. Im niższy jest ten stosunek, tym lepiej. Przeciętnie iloraz wynosi dla Amerykanina w średnim wieku około 5. Iloraz ten wylicza się dzieląc stężenie całkowitego cholesterolu przez stężenie cholesterolu frakcji HDL. Przykładowo: jeśli stężenie całkowitego cholesterolu w surowicy krwi wynosi 200 mg/dl, a stężenie cholesterolu frakcji HDL 40 mg/dl, iloraz wynosi 5 [200/40]. Jeśli z kolei stężenie całkowitego cholesterolu to 200 mg/dl, lecz stężenie cholesterolu frakcji HDL wynosi 57, to stosunek tych dwóch wartości wynosi 3,5. U mężczyzny w wieku 55 lat z wartością współczynnika rzędu 3,5 ryzyko rozwoju procesów starzenia się naczyń tętniczych jest o połowę mniejsze od przeciętnego równolatka tej samej płci. Można zatem stwierdzić, że w rzeczywistości będzie o osiem lat młodszy od przeciętnego mężczyzny z tego samego rocznika. I przeciwnie: mężczyzna, u którego iloraz ten będzie wynosił 9 (na przykład 270 mg/dl cholesterolu całkowitego /30 mg/dl cholesterolu HDL), jest pięciokrotnie bardziej narażony na postęp procesów starzenia się naczyń od przeciętnego równolatka tej samej płci. W istocie będzie zatem starszy aż o dwanaście lat. Podobnie i wysokie poziomy cholesterolu frakcji LDL oraz wysoki iloraz LDL/HDL mogą przyspieszać starzenie się układu sercowo-naczyniowego.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa