Nadciśnienie jest jedną z najbardziej podstępnych chorób. Jest głównym czynnikiem ryzyka zawału serca, udaru mózgu, utraty wzroku i schorzeń nerek. Ponieważ przebiega bezboleśnie i często bezobjawowo, nazywane jest często „cichym zabójcą”.

Pomiar ciśnienia krwi to nic innego jak pomiar siły. z jaką krew jest wyrzucana z serca do arterii. Normalne ciśnienie krwi wynosi 120/80. Pierwsza liczba oznacza ciśnienie systoliczne (skurczowe), czyli ciśnienie w arterii w mo- mencie skurczu serca i wepchnięcia krwi w arterię, druga diastoliczne (rozkurczowe), czyli ciśnienie w arterii w momencie, kiedy serce odpoczywa pomiędzy dwoma skurczami. Wraz z wiekiem ciśnienie krwi wykazuje tendencję wzrostową, w wielu wypadkach osiąga poziom patologiczny. Ciśnienie krwi powyżej 140/90 uważane jest za „wysokie”. Około sześciu milionów białych Amerykanów ma wysokie ciśnienie krwi. Jest to też poważny problem amerykańskiej czarnej społeczności. Wielu lekarzy uważa, że nawet niewielki wzrost ciśnienia krwi może istotnie zwiększyć ryzyko choroby serca lub nerek.

Istnieje wiele dowodów na to, że melatonina obniża wysokie ciśnienie krwi: w czasie snu (poziom melatoniny jest wtedy najwyższy) obniża się tętno i spada ciśnienie. Może to zaskakiwać laików, nie bez powodu jednak godziny między szóstą a dziewiątą rano są w oddziałach kardiologicznych określane jako „godziny czarownic”, ponieważ właśnie wtedy następuje najwięcej zawałów serca. Nas to nie dziwi – wiemy bowiem, że usunięcie zwierzęciu szyszynki powoduje spadek poziomu melatoniny, w wyniku czego dochodzi do natychmiastowego – i utrzymującego się – wzrostu ciśnienia krwi.

Istnieje jeszcze więcej wskazówek, że melatonina jest skutecznym regulatorem ciśnienia krwi. Krążąc w układzie krwionośnym przepływa przez nerki, wiadomo zaś, że ten narząd odgrywa znaczącą rolę w sterowaniu ciśnieniem krwi. Nerki wydzielają hormony, wśród których są aldosteron i renina, zarządzające gospodarką soli, ogólną objętością krwi i innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na poziom ciśnienia krwi. (Z tego właśnie powodu osoby z wysokim ciśnieniem albo schorzeniami serca muszą przyjmować leki moczopędne usuwające z organizmu nadmiar płynu). Uważamy, że melatonina działa w nerkach jako swego rodzaju hormon buforowy, który kontroluje poziom innych hormonów nerkowych i w ten właśnie sposób poprawia ciśnienie krwi.

Leave a Reply

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiwa