Starzenie się układu immunologicznego. Aktywność fizyczna wywołuje zmiany nawet na poziomie komórek. Spowalnia procesy ich starzenia, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy, zaś w przypadku niewielkich nowotworów zmniejsza ryzyko ich rozsiewu. Ćwiczenia fizyczne poprawiają także ogólną sprawność układu immunologicznego poprzez zwiększenie wytwarzania komórek pełniących role „psów obronnych” organizmu, komórek, których zadaniem jest wykrywanie i niszczenie intruzów wywołujących chorobę i komórek nowotworowych. Osoby, które są w dobrej kondycji fizycznej, rzadziej się przeziębiają, rzadziej też zapadają na inne choroby.

Rak jelita grubego. Częstość występowania raka jelita grubego jest znacząco wyższa w wysoko rozwiniętych zamożnych społeczeństwach. Czemu? Badacze winią za ten efekt wysokie spożycie tłuszczów i siedzący tryb życia. W kilku badaniach wykazano, że osoby aktywne fizycznie znacznie rzadziej zapadają na ten nowotwór. W badaniu szwedzkim stwierdzono, że osoby mało aktywne fizycznie chorują na raka jelita grubego trzykrotnie częściej.

Rak piersi. Wstępne wyniki badań wskazują, że kobiety, które regularnie ćwiczą, aż o jedną trzecią rzadziej cierpią na raka piersi niż te, które nie ćwiczą regularnie. W pewnym norweskim badaniu stwierdzono, że wśród regularnie ćwiczących kobiet ryzyko zachorowania na raka piersi było zmniejszone o 37%. Niestety, wciąż brak jest odpowiedzi na wiele pytań dotyczących związku pomiędzy rakiem piersi a aktywnością fizyczną. Niektórzy badacze teoretyzują, że regularnie ćwiczące kobiety mają mniejsze zasoby tkanki tłuszczowej, a zatem mniejsze jest narażenie na substancje toksyczne, które są właśnie przechowywane w tkance tłuszczowej. Inni z kolei sądzą, że długotrwały trening fizyczny zwiększa ilość tych komórek odpornościowych we krwi, które są odpowiedzialne za niszczenie komórek nowotworowych.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa