Nasze rytmy okołodobowe są cyklem dnia i nocy, regulującym podstawowe funkcje organizmu niezależnie od tego. czy śpimy, czuwamy, czy się odżywiamy. Naszym ciałem rządzi wiele wzajemnie powiązanych rytmów, wytwarzanych przez „wewnętrzne zegary”. Dzięki nim żyjemy w zgodzie z otaczającym nas światem. Wewnętrzne rytmy kontrolują i koordynują wydzielanie enzymów i hormonów w naszych organizmach, które z kolei sterują uczuciami łaknienia, nastrojami, temperaturą ciała i poziomem energetycznym.

Szyszynka jest najważniejszym elementem mechanizmu utrzymującego prawidłowe funkcjonowanie naszych wewnętrznych zegarów. Działa w synchronizacji z innym zegarem biologicznym – jądrem położonym nad skrzyżowaniem nerwów wzrokowych umieszczonych w podwzgórzu. Każdego dnia światło przechodzące przez oko uruchamia mechanizm czasowy szyszynki. W nocy szyszynka współdziała z jądrem nadskrzyżowaniowym, wysyłając komunikaty informujące organizm, że zapadła ciemność. Wtedy właśnie rozpoczyna się wydzielanie melatoniny. Fluktuacja wydzielania melatoniny reguluje cykl dzienno-nocny. Nasze hormony, współpracując z melatoniną, kontrolują inne rytmy naszego ciała. Światło hamuje wydzielanie melatoniny, dlatego też długość dnia ma wpływ na spadek i wzrost produkcji melatoniny.

Niekiedy naturalne cykle biologiczne organizmu mogą zostać zakłócone. Na przykład, podróż połączona ze zmianą stref czasowych może spowodować dezorientację czasową, popularne niedomaganie wywołane przez zakłócenie naturalnego cyklu dnia i nocy, snu i czuwania. Psychoza rnaniakalno-depre- syjna wywoływana zmianami pór roku (SAD) jest innym dość powszechnym problemem związanym z zakłóceniami cyklów okolodobowych, charakterystycznych szczególnie dla klimatu umiarkowanego w czasie zimy. Osoby cierpiące na SAD są wrażliwe na wydłużanie się okresu ciemności o tej porze roku. Może ono zmienić ich cykle wydzielania melatoniny oraz wywołać psychiczne i fizyczne problemy charakterystyczne dla depresji. W tym rozdziale omówimy, w jaki sposób (i dlaczego) tracimy synchronizację i jak możemy ją przywrócić.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa