Choć aż za dobrze widzimy niszczycielskie skutki chorób serca i choć stworzono w tym zakresie szereg ciekawych teorii, wciąż nie znamy ich etiologii. Niektórzy specjaliści uważają, że najważniejszą rolę w powstawaniu chorób tej grupy odgrywa dieta. Dieta wysokotłuszczowa może wyzwolić wytwarzanie gwałtownie rosnących dawek cholesterolu, który przemienia się w zatykający arterie osad. Twierdzenie to jest jednak bardzo trudne do udowodnienia. Choć badania pokazują związek pomiędzy wysokim poziomem cholesterolu we krwi a chorobami serca, nie można jednak na ich podstawie sformułować tezy, że dieta wysokotłuszczowa automatycznie prowadzi do wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu.

Ostatnio dużym zainteresowaniem świata medycznego i opinii publicznej zaczęła się cieszyć koncepcja, wedle której znaczącą rolę w zapobieganiu chorobom serca przypisuje się przeciwutleniaczom. Wielu badaczy wierzy, że tworzący się w arteriach osad jest wynikiem uszkodzenia ich wewnętrznej ścianki. Czym może zostać to spowodowane? Przypuszcza się, że pierwotne uszkodzenie może powstać w efekcie utlenienia LDL („złego” cholesterolu) przez wolne rodniki, czyli niestabilne molekuły tlenu. Utleniony (uszkodzony) cholesterol typu LDL ściąga wtedy komórki oczyszczające, które go łapią, w wyniku czego powstaje twór zwany komórką piankową – pierwsze ślady osadu. Jeśli teoria ta jest prawdziwa, to zapobiec pierwszemu zranieniu arterii mogą substancje zwane usuwaczami wolnych rodników, które są w stanie zniszczyć je, zanim zdążą zaatakować LDL.

Usuwaczem wolnych rodników jest melatonina. Zgodnie z naszymi badaniami jest równie skuteczna jak witamina E. Jeśli tak jest w istocie – to uzyskaliśmy jeszcze jeden skuteczny instrument w profilaktyce chorób serca.

Funkcje terapeutyczne melatoniny są różnorodne. Może obniżyć poziom cholesterolu, a więc zapobiec powstawaniu osadu w arteriach. Może znormalizować ciśnienie krwi i zahamować działanie wolnych rodników – oba te czynniki niszczą arterie i uszkadzają serce. A ponadto melatonina jest w stanie likwidować destrukcyjne działanie hormonów stresowych – kortykosterydów, które mogą doprowadzić do uszkodzeń mięśnia sercowego nawet u osób nie chorujących na serce. Podsumowując – melatonina pomaga utrzymać przez całe nasze życie mocne i skutecznie pracujące serce.

Leave a Reply

zobacz to o tu braciszku
Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa