Biorcy przeszczepów byli usypiani dootrzewnowym wstrzyknięciem barbituranu (Vetanarcol, Veterinaria, Zurych). Następnie zwilżano ogoloną klatkę piersiową 70-procentowym roztworem etanolu i wykonywano nacięcie w linii pośrodkowej o długości 5 do 8 mm, tuż poniżej szyi. Po rozcięciu kości klatki piersiowej na długości 2 do 3 mm ukazywały się tkanki śródpiersia, a umiarkowany nacisk na brzuch pozwalał uwidocznić grasicę in situ. Szyszynkę pobraną od pojedynczego dawcy umieszczano na czubku wydrążonej igły, łagodnie aspirowano, a następnie powoli wstrzykiwano do prawego lub lewego płata grasicy, obracając igłę dookoła. Gdy były wątpliwości co do skuteczności transplantacji, używano drugiej szyszynki. Następnie zaszywano mostek, mięśnie i skórę, a ranę pooperacyjną pokrywano ochronną, plastikową błoną (Nobe- cutan, Bofors, Szwecja).

W kilku przypadkach operacja doprowadziła do śmierci myszy z powodu krwawienia lub odmy opłucnowej. W grupach kontrolnych przeszczepiano do grasicy biorcy fragment kory mózgowej dawcy, odpowiadający rozmiarami szyszynce.

Odpowiedź immunologiczną mierzono za pomocą reakcji opóźnionej nadwrażliwości na oksazolon. Analizę statystyczną przeprowadzono posługując się testem wariancji t dla dwóch prób z populacji o rozkładzie normalnym, przy ‚ obustronnym obszarze krytycznym.

Leave a Reply

Luty 2019
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiwa