Wiele osób – jak sygnalizowaliśmy wcześniej – w wieku powyżej sześćdziesięciu lat ma kłopoty ze spaniem. Chociaż to tylko 14 procent populacji, ta właśnie grupa zużywa do 45 procent wszystkich środków nasennych.

U osób w podeszłym wieku bardzo często daje się zauważyć skłonność do zasypiania wczesnym wieczorem i budzenia się o świcie. Wielu narzeka, że ów rozkład dnia wycofuje ich z normalnego nurtu życia. Na ogół ludzie cierpiący na tę dolegliwość nie mogą samodzielnie przywrócić prawidłowego cyklu oko- łodobowego. Przyczyną są bowiem, jak mamy prawo sądzić, niedobory melatoniny. Gdy jesteśmy młodzi, nasz organizm jest tak zaprogramowany, że budzimy się w okolicach świtu z powodu wzrostu temperatury ciała. Jednak w późniejszym wieku przesunięcie w cyklach hormonalnych powoduje wzrost temperatury ciała już o trzeciej czy czwartej w nocy. Wtedy też zaczynamy się budzić.

Ostatnie badania potwierdzają naszą tezę, że melatonina może zapobiec bezsenności u starszych pacjentów. To bardzo ważne, bowiem im bardziej posuwamy się w latach, tym bardziej jesteśmy podatni na toksyczne działania leków, wykazujemy więc również nadwrażliwość na środki nasenne. Wynika to nie tylko z powodu częstego ich stosowania, ale także dlatego, że osoby starsze bardzo często przyjmują i inne leki. Połączenie różnych medykamentów, z których każdy wywołuje odmienne skutki uboczne, stwarza stan poważnego zagrożenia dla i tak już osłabionego organizmu, W miarę upływu lat wolniej wchłaniamy i wydalamy leki. Nasz system nerwowy staje się bardziej wrażliwy i może to prowadzić do efektu połączonego działania leków. Poza tym, środki nasenne mogą powodować porannego „kaca” – zaburzenia orientacji i oszołomienie.

W najlepszym razie pigułki nasenne pomagają doraźnie i tylko chwilowo usuwają bezsenność. Powtórzmy zatem: melatonina może być bardziej skutecznym i niewątpliwie bezpieczniejszym rozwiązaniem tego problemu, zwłaszcza w sytuacji, gdy kłopoty pacjenta związane są z niedoborami pełnowartościowego snu. Ważne jest bowiem to, że hormon szyszynki nie prowadzi do uzależnień i gdy tylko przywróci synchronizację cyklu okolodobowego, może zostać odstawiony, a poza tym wykazuje właściwości przedłużonego działania. Melatonina jest jedynym „środkiem nasennym”, który koryguje fizjologiczne przyczyny wywołujące zaburzenia snu. Gdy tylko zostaną one usunięte i powróci normalny rytm snu, melatonina przestaje być potrzebna. Może jednak zaistnieć krótkotrwała potrzeba ponownego jej zastosowania, gdy na przykład zegar biologiczny znów ulegnie rozregulowaniu.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa