Stres wpływa niekorzystnie na ludzi niezależnie od wieku, ale im jesteśmy starsi, tym trudniej go znosić. Jak wielokrotnie wspominaliśmy, organizm poddany działaniu stresu wytwarza kortykosterydy, które mogą poważnie uszkadzać wiele narządów. Między innymi mogą wywołać zmiany chorobowe mięśnia sercowego, podnieść poziom cukru we krwi, zaburzyć funkcję tarczycy, hamować reakcje seksualne, a nawet tłumić odpowiedź immunologiczną. U osób starszych wysokie stężenie kortykosterydów utrzymuje się w organizmie dłużej niż u osób młodych. W konsekwencji, w podeszłym wieku nasze organizmy są przez dłuższy okres narażone na szkodliwy wpływ hormonów stresowych, i dlatego są bardziej podatne na uszkodzenia. Bardziej podstępnym działaniem stresu jest to, że kortykosterydy atakują i tak już osłabione organy, więc ich szkodliwy wpływ jest gorzej tolerowany. Na przykład, mniej sprawny układ immunologiczny jest mniej szczelną barierą ochronną, tarczyca zaczyna się zmniejszać, a serce musi pracować ciężej, by pompować krew. Upośledzenie funkcji wielu narządów sprawia, że osoby starsze są szczególnie podatne na niekorzystne działanie stresu.

W miarę jak się starzejemy, każda sytuacja stresowa uruchamia fizyczną odpowiedź organizmu, wyprowadzając go z równowagi fizycznej i psychicznej: innymi słowy, dochodzi do zaburzenia homeostazy. W starości stajemy się mniej elastyczni, nasz organizm z trudem przyjmuje zmiany. Każdy atak na sferę psychiczną powoduje coraz głębsze i dłużej trwające uszkodzenia organiczne.

Uważamy, że ogólne osłabienie organizmu, które sprawia, że stajemy się bardziej podatni na stres, wynika z wypadania funkcji szyszynki i spadku stężenia melatoniny. A zatem mamy antidotum, i jest nim melatonina. Może ona zneutralizować szkodliwy wpływ stresu, przywracając naturalną równowa gę hormonalną, zaburzoną przewlekłym oddziaływaniem stresu. Może przywrócić funkcję tarczycy, minimalizując tym samym patologiczne działanie kortyko- sterydów. Co więcej, melatonina może nawet sprzyjać zapobieganiu zaburzeniom snu, spowodowanym przez niepokój. Przywracając prawidłowe stężenia hormonów, które wymknęły się spod nadzoru regulujących je mechanizmów, hormon szyszynki sprzyja przywróceniu poczucia samokontroli i pomaga w znoszeniu trudów codziennego życia.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa