Mimo że Nathana rzeczywiście można nazwać szczęściarzem, po części sam na to szczęście zapracował. Potrafił dobrze wsłuchać się w swój organizm i stwierdzić, że coś jest nie tak. Ocalił go upór i rozsądek.

To wspaniały przykład. Jest taką właśnie historią, dzięki której czujemy się lepiej. Powstaje jednak następujące pytanie: jeśli przez parę tygodni zauważasz u siebie jakiś niewyraźny, słaby objaw, czy powinieneś zgłosić się do lekarza na badania? Czy może powinieneś żywić nadzieję, że objawy same ustąpią? A może powinieneś nauczyć się z nimi żyć?

Przestań sam siebie wciąż pytać, czy jesteś zdrowy i porównywać się z rówieśnikami. Jeśli stwierdzisz, że stan zdrowia jest „doskonały” lub „dobry”, prawdopodobnie w istocie masz organizm nieco młodszy. Jeśli natomiast uważasz, że jest on „zły”, oznacza to, że masz organizm nieco starszy (zapoznaj się z tabelą 12,1), W badaniach wykazano, że ludzie potrafią dość trafnie oceniać własny organizm. Większość z nas potrafi zauważyć, że zaczyna on szwankować. W jednym z badań wykazano, że ryzyko zgonu w najbliższym roku osoby określającej stan własnego zdrowia jako zły jest dwudziestokrotnie wyższe niż tej, która uważa, że jest dobry. To odkrycie nie powinno dziwić. Jeśli już jesteś chory, najprawdopodobniej wiesz o tym. Jednak podobnie przedstawiają się badania statystyczne w przypadku osób, które jeszcze nie wiedzą, że coś jest nie w porządku. Ludzie ci potrafią jednak wyczuć, że stan ich zdrowia jest nie najlepszy. Co więcej, w przynajmniej siedmiu badaniach, w tym najnowszym badaniu Baltimore Longitudinal Aging Study, potwierdzono, że pacjenci podejrzewający, że nie są zdrowi, nawet gdy lekarze wykluczyli chorobę, mają zwykle rację.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa