Krótkotrwała reakcja na bodziec stresowy jest prawidłowa i korzystna dla nas. Ta odpowiedź organizmu ukierunkowana na przeżycie sprawia, że natychmiast odrywamy ręce od parzącego nas garnka lub też uskakujemy przed nadjeżdżającym samochodem. Taki krótkotrwały, samoograniczający się stres wcale nas nie postarza. Problemy zaczynają się wówczas, gdy jesteś stale pobudzony, bez przerwy w stanie „walcz lub uciekaj”.

W czasie przewlekłego stresu nasz organizm jest w stanie permanentnego starzenia się. Te same mechanizmy, które pomagają nam wówczas, gdy jesteśmy w niebezpieczeństwie i pozwalają na natychmiastową reakcję, po czym się wyciszają, w takiej sytuacji stają się nadmiernie wzbudzone. Wyobraź sobie samochód. Im bardziej zwiększasz obroty silnika, tym więcej spalasz benzyny. W okresie stresu organizm działa na najwyższych obrotach i, niestety, szybko się starzeje. Od strony fizjologii – stres przewlekły zmienia odpowiedź immunologiczną, powoduje zmniejszenie produkcji korzystnych dla naszego organizmu limfocytów T i limfocytów B. Przewlekły stres podnosi też ciśnienie krwi.

Badaniami udało się potwierdzić związek pomiędzy stresem a przyspieszonym tempem procesów starzenia się organizmu. W jednym z najnowszych badań, którego wyniki opublikowano w Journal oj the Medical Association, stwierdzono, że stres można powiązać z pojawianiem się niedokrwienia mięśnia serca, czyli zmniejszeniem przepływu krwi przez serce. Chociaż lekarze już od dawna podejrzewali, że stres może powodować zwężanie się światła naczyń tętniczych, badanie to dostarczyło po raz pierwszy dowodów na to, że wywołuje on takie zwężenie tętnic, że może to już być groźne, U ludzi, którzy podlegają wielu stresom, częstsze są okresy niedokrwienia mięśnia serca i odpowiednio częściej dochodzi do zawałów serca i zaburzeń rytmu jego pracy.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa