Istnieją i inne różnice. Osoby bez wyższego wykształcenia częściej – i to ośmiokrotnie – palą papierosy, również wyższe jest prawdopodobieństwo wystąpienia u nich otyłości, rzadko ćwiczą, często też odżywiają się niezdrowo. Okazuje się, że uwzględniając poziom edukacji daje się scharakteryzować całe społeczeństwo: od poziomu wykształcenia zależą Twoje szanse, ograniczenia, zachowania społeczne i prozdrowotne.

Związek pomiędzy zdrowiem, młodością a wykształceniem jest bardzo skomplikowany i w żadnym z badań nie udało się w pełni rozwikłać wzajemnych zależności. Dane są za mało precyzyjne. Jednak mimo problemów z powiązaniem poziomu wykształcenia i stanu zdrowia, w większości badań próbowano uwzględnić takie zmienne, jak dochód roczny, klasa społeczna, stresy społeczne. Okazało się, że jeśli nawet weźmie się pod uwagę te zmienne, wyższy poziom wykształcenia wciąż wydaje się sprzyjać dłuższemu życiu. Wszyscy chyba znamy ludzi dobrze wykształconych, którzy jednak wcale dużo nie zarabiają: pomyśl na przykład o człowieku, który przez lata uczył się muzyki klasycznej albo też robił doktorat z historii średniowiecza. Osoby, które swoim zajęciem nie wypracowują dużych pieniędzy, ale lubią swoje zajęcie, dłużej pozostają młode.

Dlaczego? Nikt tego dokładnie nie wie, istnieją jednak pewne poszlaki. Jedna z teorii wskazuje na to, że edukacja zwiększa dostęp do informacji, w tym i tych, które dotyczą zdrowia. Ludzie, którzy dużo czytają, częściej zwykle zwracają uwagę na nowości, myślą o własnym zdrowiu, ćwiczą, właściwie się odżywiają i unikają zwyczajów, z którymi może się wiązać niepotrzebne przyspieszenie procesów starzenia organizmu.

Inną przyczyną wydaje się sam proces edukacji. Wraz z wiekiem spada jasność umysłu. Okazuje się jednak, że tempo tego procesu dla różnych osób jest niezwykle wręcz zróżnicowane. Niektórzy ludzie tracą tę cechę szybko: inni mają cięty dowcip i potrafią szybko i inteligentnie odpowiadać aż do dnia śmierci. Doprawdy, trudno jest tutaj mówić o jakichkolwiek średnich, ponieważ tak wielu ludzi w ogóle nie pasuje do ogólnych schematów. Tematem naszego zainteresowania jest to, jak być jednym z tych ludzi, któiych jasność umysłu nie zmniejsza się z wiekiem. Proces edukacji wydaje się odgrywać ważną rolę w osiągnięciu tego celu.

Leave a Reply

Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiwa