Miłorząb (Ginico bUoba} to drzewo, które pochodzi z Chin, i któremu przypisuje się działanie antyoksydacyjne. Preparat najlepiej jest znany z tego, że poprawia jasność umysłu. Mówi się także, że miłorząb obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz spowalnia procesy starzenia. Czy te wszystkie twierdzenia są prawdziwe? Miłorząb istotnie zawiera flawonoidy i jeszcze inne substancje zwane wymiataczami wolnych rodników. W kilku badaniach europejskich wykazano, że podawanie preparatów miłorzębu przynosi korzyść pacjentom cierpiącym na chorobę Alzheimera. Niestety, badania te zostały nieprawidłowo zaprogramowane, co sprawia, iż niemożliwe jest bezsporne potwierdzenie takiego działania.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono tylko jedno godne zaufania badanie kliniczne nad skutecznością działania preparatów miłorzębu. Wykazało ono, że ten lek roślinny może poprawiać funkcje poznawcze ludzi cierpiących na chorobę Alzheimera i inne rodza- je demencji. W badaniu, którego wyniki opublikowano w Journal of the American Medical Association, stwierdzono poprawę w zakresie funkcji poznawczych u 37% pacjentów przyjmujących miłorząb i tylko 23% pacjentów otrzymujących placebo. Dane pochodzące z tego badania miały jednakże charakter wstępny, właściwie była to pierwsza próba przyjrzenia się działaniu tego leku roślinnego. W badaniu polegano przede wszystkim na danych o charakterze subiektywnym – na przykład pytano opiekunów pacjentów cierpiących na demen- cje, czy w ogóle zauważyli jakieś zmiany w zachowaniu podopiecznych podczas przyjmowania preparatu miłorzębu – a raczej nie opierano się na obiektywnych testach psychologicznych i fizjologicznych. Zanim dowiemy się, czy w ogóle ten lek roślinny działa, konieczne jest przeprowadzenie licznych badań.

Miłorząb wydaje się zawierać, podobnie jak wiele innych roślin, substancje o działaniu antyoksydacyjnym. Nie wiadomo jednak, czy takie jego działanie jest unikatowe, czy też można je porównać z korzyściami wynikającymi z przyjmowania innych substancji chroniących przed efektami utleniania. Nawet jeśli udałoby się potwierdzić tę przypisywaną miłorzębowi właściwość, nie łagodzi on objawów choroby Alzheimera równie skutecznie, jak inne leki stosowane już obecnie w tej jednostce chorobowej. A na dodatek, nie wiadomo, jakimi działaniami niepożądanymi obarczone jest stosowanie tego preparatu.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa