Objawy stresu można podzielić na cztery kategorie: fizyczne, umysłowe, emocjonalne i behawioralne. Do fizycznych objawów stresu można zaliczyć częste bóle głowy, kłopoty ze snem, bóle i sztywność mięśni, nudności lub podrażnienie żołądka, biegunkę i zaparcie, uczucie ogólnego zmęczenia oraz zwiększoną podatność na choroby. Do objawów psychicznych stresu zaliczamy: trudności w koncentracji, splątanie, brak jasności umysłu. Często osoby podlegające stresowi mają także kłopoty z podejmowaniem decyzji, brak im poczucia humoru. Na poziomie emocjonalnym stres sprawia, że czujemy niepokój, lęk, stajemy się nerwowi, rozdrażnieni. Możemy łatwo popadać w gniew, może nam brakować cierpliwości w kontaktach z innymi, możemy czuć przygnębienie. Na poziomie behawioralnym (zachowania) stres objawia się niemożnością znalezienia sobie miejsca, niespokojnym chodzeniem, uczuciem, że nie jesteś w stanie wysiedzieć spokojnie. Z drugiej jednak strony możesz czuć się rozleniwiony, niechętny do pracy, ponieważ wydaje Ci się ona zbyt trudna i zniechęcająca.

Można wyróżnić dwa podstawowe typy stresu. Po pierwsze, jest to stres częsty, o niskim natężeniu, powaedzmy stres związany z wykonywaną przez Ciebie pracą lub wychowywaniem dzieci. Istnieje także stres, który trudno w ogóle przewidzieć – śmierć bliskiej Ci osoby, nagła utrata pracy lub rozwód. Mimo iżwdemy, że oba te rodzaje stresu postarzają nas, dużo łatwiej jest ocenić badaczom, jaki jest wpływ jednorazowego silnego stresu na procesy starzenia się, ponieważ wyraźnie można podzielić czas obserwacji na „przed” i „po” wydarzeniu. Widać wyraźnie na przykład, że śmierć współmałżonka wywiera wyraźny wpływ postarzający. Wdowy i wdowcy mają we krwi mniej ważnych dla odpowiedzi immunologicznej limfocytów T i B, mniej wytwarzają też przeciwciał, a stan taki utrzymuje się przez ponad dziesięć lat od utraty współmałżonka. I zarówno u wdów jak i wdowców ryzyko wystąpienia poważnej choroby wskutek przeżycia utraty bliskiej osoby jest wyraźnie wyższe. Nierzadko zdarza się, że osoby, które dłuższy czas pozostawały w związku małżeńskim, wkrótce po śmierci współmałżonka same umierają. Śmierć kogoś bliskiego wywołuje w ciągu doby znaczne postarzenie się.

Leave a Reply

Lipiec 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiwa
Tagi
dieta-hashimoto.pl laser frakcyjny co2 łódź dom opieki Katowice : http://www.zapiecek.biz/dom-opieki-dla-osob-starszych-zapiecek/