Podobnie powszechną przyczyną utraty wzroku w Stanach Zjednoczonych jest inne schorzenie oczu – jaskra. Jaskra jest spowodowana podwyższonym ciśnieniem płynu w gałce ocznej, co może uszkodzić albo zniszczyć nerw wzrokowy. W badaniu przeprowadzonym przez wydziały psychiatrii i okulistyki Oregońskiej Akademii Medycznej w Portland sprawdzono wpływ melatoniny na ciśnienie płynu w gałce ocznej u ludzi. Choć wynik eksperymentu należałoby jeszcze zweryfikować, wykazano jednak, że melatonina obniża ciśnienie śród- gałkowe. Sformułowano następujący wniosek: „Ponieważ melatonina, jak można sądzić, nie wywołuje działań ubocznych i jest skuteczna już w małych dawkach, może się okazać bardzo korzystnym czynnikiem terapeutycznym”.

Znany jest nam przypadek, gdy melatonina całkowicie usunęła inne poważne schorzenie oka, atakujące głównie ludzi starszych i często prowadzące do częściowej lub całkowitej ślepoty. Schorzeniem tym jest zwyrodnienie plamki. Zniszczeniu ulega stopniowo część siatkówki odpowiedzialna za widzenie centralne. Widzenie centralne, czyli dotyczące pola na wprost oczu, jest niezbędne przy czytaniu drobnego druku, pisaniu czy prowadzeniu samochodu. Pierwsze objawy choroby to pojawianie się w polu widzenia ślepych pól, które zwiększają się stopniowo, pozostawiając jedynie widzenie peryferyjne.

Zwyrodnienie plamki może powstać jako skutek zabiegu chirurgicznego po odklejeniu się siatkówki, innym częstym schorzeniu oczu w wieku podeszłym. Ciśnienie płynu wewnątrzgałkowego utrzymuje siatkówkę w stałym miejscu, z wiekiem jednak ciśnienie to może spaść i siatkówka oddziela się od podłoża – „pływa” we wnętrzu gałki ocznej. Zabieg polega na przyczepieniu siatkówki do podłoża za pomocą lasera, jednak nie gwarantuje zupełnego wyleczenia. Jeden z naszych przyjaciół w Mediolanie przechodzi! kilka takich zabiegów i po kolejnym z nich – choć zabieg był udany – zachorował na zwyrodnienie plamki.

Leave a Reply

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiwa