Przypadek był szczególnie trudny, ponieważ nasz przyjaciel był nauczycielem i większość czasu spędzał na czytaniu albo pisaniu i wiedział, że choroba w sposób znaczący ograniczy zajęcia, które dotąd stanowiły treść jego życia. Zaczął nawet nagrywać ulubione książki na taśmy. Kierując się naszą sugestią, kilka lat temu zaczął brać melatoninę. Po kilku tygodniach zauważył znaczącą poprawę zdolności widzenia. W ciągu kilku miesięcy odzyska! wzrok. Braliśmy pod uwagę możliwość, że nastąpił zwykły efekt placebo. Potem jednak oftalmo- log naszego przyjaciela stwierdził, że po raz pierwszy w swojej praktyce widzi samoistne cofnięcie się zwyrodnienia plamki. Później inni lekarze potwierdzili tę diagnozę. Choć nie wierzyli, że powodem wyleczenia była melatonina, przyznali, że nie mają innego racjonalnego wyjaśnienia. Podobnie i my. Opisany przypadek musi zostać zanalizowany i dlatego planujemy badania, które mają rozstrzygnąć kwestię, czy melatonina jest w stanie leczyć zwyrodnienia plamki.

Nie wiemy dokładnie, dlaczego melatonina tak dobrze zadziałała w przypadku naszego przyjaciela, podejrzewamy jednak, że wywołała kilka procesów. Melatonina może wpływać na tworzenie się płynu w gałce ocznej i w ten sposób unormować ciśnienie wewnątrzgałkowe, co chroni przed zwyrodnieniem plamki. Zakładamy teoretycznie, że melatonina chroni plamkę przed zanikiem dzięki swym właściwościom przeciwutleniającym. W przypadku tego konkretnego schorzenia nasuwa się też myśl, że melatonina może działać korzystnie poprzez – co omawialiśmy wcześniej – normalizowanie poziomu cynku. Cynk zaś może przeciwdziałać zwyrodnieniu plamki oraz odklejaniu się siatkówki. W badaniu przeprowadzonym w Centrum Medycznym Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie sprawdzano wpływ cynku na zwyrodnienie plamki. Pacjenci z tym schorzeniem zostali podzieleni na dwie grupy, jednej podawano cynk, drugiej placebo. Pacjenci przyjmujący cynk wykazywali znacznie mniejsze upośledzenie widzenia od tych, którzy brali placebo.

Choć nie mamy, jak na razie, ostatecznego dowodu, to jednak opisane badania, jak i nasze własne doświadczenia prowadzą do jednego wniosku: melatonina może pomagać w utrzymywaniu dobrego wzroku i należy prowadzić w tym zakresie dalsze badania.

Nie ma wątpliwości, że im więcej uwagi poświęcimy melatoninie, tym więcej odkryjemy możliwości zastosowania tego niezwykle wszechstronnego hormonu. W przedstawionym rozdziale opisaliśmy szereg chorób, w których melatonina może okazać się korzystnym lekiem, uwrażamy jednak, że nauka dopiero zaczęła rozumieć rzeczywisty terapeutyczny potencjał melatoniny. Możliwości lecznicze melatoniny są ogromne, może to jednak pozostać nie zauważone, jeśli świat naukowy nie poświęci jej należnej uwagi.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa