Strategia stosowania melatoniny polega na przywróceniu jej poziomu występującego w organizmie w wieku około dwudziestu lat. Przypomnijmy więc, że w tym właśnie okresie poziom melatoniny we krwi jest najwyższy i wynosi w przybliżeniu 125 pikogramów. W następnych latach ulega stopniowemu, lecz niewielkiemu jeszcze spadkowi. Dopiero w czterdziestym piątym roku życia dochodzi do drastycznego spadku produkcji melatoniny. Redukcja ta nasila się systematycznie z każdym rokiem, aż w wieku osiemdziesięciu lat poziom hormonu jest dwukrotnie niższy w porównaniu z wartością podstawową, notowaną u dwudziestolatka. Dlatego też naszym zamiarem jest zahamowanie tego spadku i utrzymanie optymalnego poziomu melatoniny. Osiągnięcie tego nie jest trudne. Należy bowiem jedynie przyjmować dawki hormonu w wysokości wyrównującej tę różnicę. Wynika z tego, że przed pięćdziesiątką należy przyjmować niewielką dawkę, podwyższyć ją nieco przed sześćdziesiątką, i później stopniowo zwiększać. Uzyskując poziom melatoniny charakterystyczny dla młodego człowieka przywracamy prawidłowe funkcjonowanie naszego zegara regulującego proces starzenia i pomagamy utrzymać ciało w młodzieńczej kondycji (tabelę dawkowania przedstawiamy poniżej).

Tak więc mniej więcej po czterdziestym piątym roku życia powinniśmy rozpocząć kurację melatoninową. Nie u wszystkich jednak sprawdza się ta generalna zasada. Zależnie od skłonności genetycznych spadek może rozpocząć się wcześniej, ale także i później. Jeśli w twojej rodzinie powszechnie występują tak zwane choroby starości, a więc nowotwory, schorzenia układu krążenia i serca, podjęcie kuracji już po trzydziestce lub około czterdziestki może pomóc w przezwyciężeniu tych uwarunkowanych genetycznie zagrożeń.

Chociaż sądzimy, że nie ma potrzeby, by młodzi ludzie, poniżej określonego przez nas wieku, rozpoczynali przyjmowanie melatoniny dla powstrzymania procesu starzenia, nie ma żadnych przeciwwskazań do aplikowania jej dorosłym w każdym wieku z powodu innych dolegliwości, na przykład bezsenności lub zaburzeń równowagi organizmu po zmianie strefy czasowej (patrz instrukcja dawkowania w przypadku bezsenności i problemów dostosowawczych po zmia nie strefy czasowej).

Nie ma też żadnych podstaw, by sądzić, że wcześniejsze rozpoczęcie terapii hamującej starzenie się zapewni lepsze efekty terapeutyczne. Ci spośród was, którzy przekroczyli pięćdziesiątkę, nie muszą się obawiać, że już za późno na podjęcie kuracji. Wprost przeciwnie, przywrócenie poziomu melatoniny występującego w młodym organizmie jest skuteczne w walce z procesem starzenia się bez względu na czas, w którym rozpocznie się terapię.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa