Podczas procesu starzenia się dochodzi do wapnienia wielu narządów organizmu. Złogi soli wapnia powodują ich sztywnienie i spowalniają reakcje. Odkładając się w naczyniach wieńcowych powodują niedokrwienie mięśnia sercowego, co w konsekwencji może doprowadzić do zawału serca.

Nikt dokładnie nie zna przyczyny wapnienia naczyń, nasze domniemania idą jednak w kierunku hipotezy, że – jak cały proces starzenia się – jest to efekt wyczerpywania się funkcji szyszynki. Szyszynka jako jeden z najaktywniejszych gruczołów ludzkiego organizmu zużywa duże dawki energii. Energię tę czerpie z mi- tochondriów, wytwarzających ATP (adenozynotrójfosforan) – paliwo umożliwiające organizmowi utrzymanie stałej temperatury. To ATP zaopatruje komórki szyszynki w energię do wytwarzania melatoniny, a komórki serca w energię niezbędną do pracy. Kiedy szyszynka się starzeje, mitochondria jej komórek zmniejszają wytwarzanie ATP zwiększając produkcję pirofosforanu. Pirofosforan z kolei wiąże się z wapniem i tworzy w szyszynce złogi soli wapnia. Kiedy szyszynka zaczyna wapnieć, pogarsza się efektywność jej pracy i zmniejsza ilość produkowanej melatoniny. Mówiliśmy już o tym, że melatonina przetwarza słabszy hormon tarczycy na silniejszy, energotwórczy. Komórki potrzebują tej energii, żeby kon tynuować wytwarzanie ATP. Pozbawione wystarczającej ilości energii, by produkować ATP, komórki, na przykład serca, gwałtownie zwiększają wytwarzanie pirofosfatazy, która wiążąc się z wapniem twofzy jego sole, co jest znamieniem starzenia się.

Jak można przełamać ten niekorzystny proces? Uważamy, że kuracja polegająca na dodatkowym podawaniu melatoniny może pomóc organizmowi utrzymać produkcję szyszynkotwórczego ATP na poziomie z młodości, wyszukiwać i chronić mitochondria w całym organizmie i w efekcie zapobiec wystąpieniu łańcucha tych negatywnych zjawisk.

Leave a Reply

www
Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa