Jednym z najsilniejszych źródeł wsparcia społecznego jest – co oczywiste – współmałżonek. Szczęśliwe paiy żyją dłużej. Mimo że dysponujemy nielicznymi tylko danymi o tym, jakie są skutki pozostawania w długotrwałym obustronnie monogamicznym związku bez małżeństwa, możemy jednak przypuszczać, że jego wpływ na długość życia jest podobny. Istotnie, okazuje się, że ludzie szczęśliwi w małżeństwie są w istocie o 6.5 roku młodsi od wolnych równolatków. Ale owdowienie lub rozwód mają jeszcze silniejszy skutek negatywny.

Ciekawe wydaje się to, że małżeństwo jest chyba ważniejsze dla mężczyzn niż dla kobiet. Na przykład: trzydziestopięcioletni mężczyzna, który nigdy nie był żonaty, jest w rzeczywistości starszy od żonatego równolatka o 6.3 roku. Mężczyzna w wieku 35 lat, który się rozwiódł lub jest w separacji, ma trochę lepsze wyniki: efekt postarzający tej sytuacji można ocenić na 5.8 roku. Badania prowadzone w trzech krajach potwierdziły, że szczęśliwe małżeństwo bardziej służy naszym tętnicom niż niski poziom cholesterolu: szczęśliwie żonaci mężczyźni rzadziej zapadają na schorzenia układu ser- cowo-naczyniowego od mężczyzn samotnych, nawet jeśli mają znacznie wyższy poziom cholesterolu.

Z kobietami sprawa przedstawia się trochę inaczej, co może wiązać się z różnicami społecznymi między obu płciami. Kobiety poniżej pięćdziesiątego roku życia młodnieją pod wpływem małżeństwa jedynie o 2.4 roku, zaś rozwód ma na ich prawdziwy wiek niewielki wpływ. Czemu? Nikt nie potrafi udzielić tu pewnej odpowiedzi, możemy jednak przypuszczać, że przeciętna kobieta amerykańska zwykle dysponuje poza domem silniejszym wsparciem społecznym od typowego mężczyzny. Poza tym to kobieta jest częściej w małżeństwie ofiarą przemocy. Około połowę kobiet przed pięćdziesiątym rokiem życia rozwód postarza, jednak drugą część rozwód odmładza. Ten efekt odmładzający można wiązać z zerwaniem nieudanego związku. Jednakże wpływ małżeństwa staje się coraz wyraźniejszy wraz ze starzeniem się kobiety. Po pięćdziesiątym roku życia efekt odmładzający małżeństwa wynosi już trzy lata, zaś rozwód może postarzyć o 3 i pół roku. J

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa