Nie budzi także zdziwienia wiadomość, że śmierć małżonka lub małżonki wywołuje wyraźne starzenie się i u mężczyzn, i u kobiet. Wykazano na przykład badaniami, że zarówno mężczyźni jak i kobiety zmagający się z poczuciem straty po śmierci współmałżonka wyraźnie częściej niż reszta populacji zgłaszają się do lekarza, a osoby owdowiałe mają słabszą odpowiedź immunologiczną przez co najmniej jeden rok od momentu zgonu współmałżonka.

Jakie znaczenie mają te wszystkie informacje? Cóż, jeśli żyjesz w szczęśliwym małżeństwie lub długotrwałym, stabilnym związku, wiedz, że dzięki temu stajesz się młodszy. Gdy jesteś osobą samotną, oceń własne związki społeczne. Czy dzięki nim masz odpowiednie wsparcie i czy możesz liczyć na pomoc? Osoby wolne powinny tak ułożyć sobie życie, by mogły liczyć na pomoc przyjaciół i rodziny. Niektórzy stają się „nagle wolni” w chwili, gdy osiągają pięćdziesiątkę lub sześćdziesiątkę, z powodu śmierci małżonka lub „syndromu pustego gniazda”, czyli wówczas gdy dzieci wyprowadziły się z domu. Jeśli tak się zdarzyło w Twoim przypadku, powinieneś poszukać sobie nowych znajomości i nowych źródeł wsparcia społecznego. Przyjaźń sprawi, że dłużej się będziesz cieszył młodością, a być może któryś z przyjaciół zapozna Cię z „nowym partnerem życiowym”.

Pamiętaj też, że mówimy wyłącznie o średnich: przeciętnie małżeństwo sprawia, że ludzie są dłużej młodzi. Istnieją dowody na to, że dobre małżeństwo przedłuża życie, ale istnieją także dowody, że złe małżeństwo jest przyczyną szybszego starzenia. Stres związany z nieudanym małżeństwem może być jednym z najsilniejszych stresów społecznych, może wyraźnie przyspieszać procesy starzenia się organizmu. Jeśli tkwisz w niesatysfakcjonującym związku, zwłaszcza gdy doświadczasz przemocy, rozwód może być jedynym słusznym rozwiązaniem i najlepszym środkiem przeciwdziałającym niepotrzebnie szybkiemu starzeniu się.

Jeśli już zdecydujesz się na rozwód, powinieneś liczyć się z dużymi stresami. Będzie to trudne doświadczenie, niszczące emocjonalnie, gdy zostaniesz sam ze swoim problemem. Polegaj na przyjaciołach i rodzinie, poszukuj także i innych możliwych źródeł wsparcia. Różne są prioiytety różnych ludzi, masz jednak do wyboru doradztwo małżeńskie, pomoc profesjonalnego terapeuty, grupy wzajemnego wsparcia. Dzięki nim być może uda się zmniejszyć stres związany z rozwodem.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa