Podobnie, ludzie leczący się z powodu nadciśnienia tętniczego często przerywają przyjmowanie leków, kiedy tylko wartości ciśnienia wrócą do normy. Nagłe przerwanie przyjmowania leków na nadciśnienie może być niezwykle niebezpieczne – czasem może się wręcz kończyć zgonem. Nieuzasadnione zaprzestanie powoduje przyspieszenie czynności serca i gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego do wartości wyższych niż przed leczeniem. Wskutek tego, ogromnemu przeciążeniu poddawane są naczynia tętnicze i może w konsekwencji dojść do udaru mózgu lub zawału serca. Nawet jeśli tak się nie stanie i tak znacznie posuną się procesy starzenia naczyń tętniczych.

Pamiętaj też, że lekarzowi potrzebne są wiadomości. Nie może mieć pojęcia o tym, że jakiś lek wywołał u Ciebie działania niepożądane. Doskonałym przykładem jest hormonalna terapia zastępcza. Około 50% kobiet, które rezygnują ze stosowania takiej terapii, robi to bez powiadomienia lekarza. A leczenie takie wcale nie jest proste: różne kobiety różnie reagują na rozmaite dawki i kombinacje preparatów hormonalnych, zatem często trzeba kilkakrotnie dobierać preparaty, zanim znajdzie się najlepszy sposób leczenia. Zwykle jednak, przy dobrej współpracy pomiędzy lekarzem a pacjentką, udaje się w końcu dobrać odpowiednie dawkowanie i proporcje.

Do dwóch powszechnie występujących objawów ubocznych leków, o których trudno z lekarzem rozmawdać, jest utrata pociągu seksualnego i impotencja. Niektóre leki na nadciśnienie i leki przeciwdepre- syjne, na przykład Prozac, mogą powodować takie właśnie działania niepożądane. Chociaż rzadko który z pacjentów sam z siebie zgłasza niemoc płciową lub brak zainteresowania seksem, staram się taktownie o to wypytać. Mężczyźni twierdzą, że impotencja sprawia, iż czują się staro i zachowują jak starcy. Kobiety także zgłaszają zmiany swojego popędu seksualnego. Proszę nie czuć zakłopotania, często lek można przecież zmienić.

Leave a Reply

Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiwa