Dlatego też mamy nadzieję zrewolucjonizowania jednego z podstawowych elementów praktyki medycznej: sposobu postrzegania, a co za tym idzie lecze- nia pacjentów w co najmniej średnim wieku. Obserwujemy, dotyczy to nawet najlepszych lekarzy, dosyć powierzchowne, jakby mniej poważne podejście do starszych pacjentów. Zauważcie – jeśli lekarz stwierdzi u dwudziestolatka podwyższony poziom cukru, zaniepokoi się i natychmiast zaleci specjalną dietę, lekarstwa i ćwiczenia. Mówiąc krótko, podejmie leczenie niewątpliwej dolegliwości. A co zrobi, gdy pacjentem będzie mężczyzna w wieku sześćdziesięciu lat? Uzna je po prostu za typowy symptom starzenia się i zbagatelizuje. A więc te same dolegliwości u sześćdziesięciolatka uzna za „normalne”, a u mężczyzny dwudziestoletniego za patologię wymagającą intensywnego leczenia.

Uważamy to za błąd w sztuce. Wysoki poziom glukozy we krwi jest niebezpieczny bez względu na wiek (może spowodować cukrzycę, miażdżycę, zawal lub udar). Dlaczego więc w przypadku starszych osób czekamy z założonymi rękami na rozwój choroby? Czy tylko dlatego, że mają sześćdziesiąt, siedemdziesiąt czy nawet osiemdziesiąt i więcej lat? Przecież to wbrew etyce lekarskiej. Konieczne jest odrzucenie tak niesprawiedliwego i fatalistycznego wręcz podejścia ze strony ludzi, których zadaniem jest dbanie o zdrowie innych.

Rozumiemy jak trudno jest uwolnić się od stereotypów. Jednak my musieliśmy je porzucić. Inaczej nie zdobylibyśmy się na odwagę podjęcia badań, które doprowadziły do odkrycia zegara biologicznego i znaczenia melatoniny umożliwiającej jego regulowanie. Gdyby zabrakło nam tej odwagi, nie potrafilibyśmy również zinterpretować uzyskanych wyników, które stworzyły podstawę do opracowania nowego rodzaju terapii hormonalnej. Kluczem do zachowania młodości, mimo upływu lat, jest utrzymanie prawidłowego poziomu melatoniny. Dzięki temu zapewnimy szyszynce warunki do zachowania młodzieńczych funkcji, a co za tym idzie utrzymanie całego organizmu w należytej sprawności.

Tylko w ten sposób można bowiem przerwać zaklęty krąg starzenie się – choroba – starzenie się. Utrzymując ciało w młodzieńczej kondycji jesteśmy w stanie zapobiec niedołęstwu i chorobom. Melatonina pozwoli nam żyć dłużej, pełniej i zdrowiej.

Pisaliśmy „Cud melatoniny” z zamiarem podzielenia się z naszymi czytelnikami nie tylko wiedzą o tym rewelacyjnym odkryciu, dostępną dotąd tylko nielicznemu gronu naukowców: chcieliśmy przekazać wam optymistyczną wizję życia. Pragniemy, byście nabrali przekonania, że starość, ów spadek ogólnej sprawności, nie jest czymś nieuniknionym. Wprost przeciwnie – to coś, co można cofnąć. Możliwe jest zachowanie siły, sprawności seksualnej i radości życia przez cały okres jego trwania. Rzućmy więc wezwanie nieznanemu, bo to przecież my sami dysponujemy mocą potrzebną do zachowania młodości i sprawności przez całe życie.

Walter Pierpaołi, doktor nauk medycznych i farmakologii William Regelson, doktor nauk medycznych sierpień 1995

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa