Kiedy ponownie zasiadłem do przeglądania literatury, ten obraz stawał się coraz wyraźniejszy. Zadzwoniłem do Joy i stwierdziłem: – Przeprowadziłem małe dochodzenie w sprawie psów. Okazuje się, że Lucy jest nie tylko wspaniałym kompanem, ale także spowalnia starzenie się organizmu. Sądzę, ze powinnaś ją zatrzymać i poszukać kogoś, kto w razie czego mógłby się nią zająć. Kogoś, komu mogłabyś ją zostawić wówczas, gdy zamierzasz wyjechać.

Nie kupuj sobie psa, gdy nie jesteś przygotowany na jego posiadanie. Jeśli sądzisz, że wymaga on za dużo uwagi i pracy, jeśli będzie tylko dodatkowym obciążeniem, prawdopodobnie tak będzie. Byłoby to nie w porządku zarówno w stosunku do Ciebie jak i zwierzęcia.

Osler i inni twierdzili, że z posiadania zwierzęcia wynikają korzyści przede wszystkim natury fizycznej. Właściciele zwierząt nie zgadzają się z tą opinią. Wielu u nich twierdzi, że zwierzę daje im ogromną siłę psychiczną, jest to coś o większej wartości, niż jedynie odmłodzenie organizmu o rok. Może to być prawda. Większość osób mających zwierzę domowe jest do niego ogromnie przywiązana i wiele z nich uważa, że związek emocjonalny ze zwierzęciem ma wręcz podstawowe znaczenie dla ich kondycji psychicznej. Niestety, tak się składa, że związku emocjonalnego zwierzęcia domowego z człowiekiem nie badano w sposób naukowy, zatem nie możemy ocenić, na ile czynnik psychiczny wywiera wpływ odmładzający. Jedyne godne zaufania dane naukowe dotyczą korzyści natuiy fizycznej. Możemy więc stwierdzić: zwierzę domowe nie tylko odmładza Ciebie, ale ofiarowuje także miłość i przywiązanie. A dar taki trudno byłoby odrzucić.

Leave a Reply

Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiwa