Jeśli nie masz zbyt wielu kontaktów towarzyskich, zastanów się, jak możesz je zbudować. Co masz zrobić? Zaproś swoich sąsiadów na obiad. Korzystaj z telefonu, by podtrzymać znajomość z ludźmi, którzy mieszkają daleko od Ciebie. A jeśli chcesz upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu i uzyskać podwójny efekt odmładzający – uprawiaj ćwiczenia wraz z przyjaciółmi. Naucz się korzystać z e-mai- la, by utrzymać kontakt ze starymi przyjaciółmi, sprawdź, czy nie spodobają Ci się internetowe grupy dyskusyjne. Internet jest urządzeniem, dzięki któremu osoby głównie przebywające w domu mogą odmłodnieć. Mój dziewięćdziesięciodwuletni ojciec poznał przez Internet masę ludzi, z którymi codziennie rozmawia poprzez sieć. Jest to jedna z tych rzeczy, które sprawiają, że jego prawdziwy wiek to jedynie siedemdziesiąt sześć lat!

Jeśli nie udaje Ci się spotkać osób, które rozumieją Twój problem, poszukaj takiej grupy ludzi, w której możesz liczyć na pełne zrozumienie. Na przykład mój przyjaciel zaczął przeżywać ogromny stres, kiedy u jego matki pojawiły się objawy choroby Alzheimera. Choroba ta charakteryzuje się zmiennym przebiegiem. Jego matka zaczęła zachowywać się w sposób nieprzewidywalny: raz była właściwie zupełnie normalna, czasem zaś zupełnie się nie kontrolowała. Mój przyjaciel stwierdził, że właśnie ta nieprzewidywalność jest szczególnie trudna do zniesienia, poza tym dużo czasu musiał poświęcać na zajmowanie się mamą. Poczuł, że zaczyna być izolowany. Był zmuszony patrzeć na powolny zanik osobowości własnej matki, a przy tym większość jego przyjaciół tak naprawdę nie rozumiała jego położenia. Lekarz zajmujący się chorą zaproponował mu, by wziął udział w organizowanych przez szpital spotkaniach rodzin pacjentów z chorobą Alzheimera. Tam dowiedział się, czego może się spodziewać w przebiegu choroby. A co ważniejsze, poznał innych ludzi, którzy zmagali się z podobnym problemem. Wspólnie mogli porozmawiać o tym, co czują patrząc na powolny rozkład osobowości swoich rodziców. Grupa zapewniła mu ogromne wsparcie psychiczne, dzięki niej nauczył się patrzeć inaczej na tę chorobę, Kiedy matka nagle zaczynała zachowywać się agresywnie, wiedział, że nie jest to skierowane przeciw niemu – że taki jest po prostu objaw choroby. Nauczył się nie brać do siebie tego, co mówiła i dzięki temu udało mu się zmniejszyć niepokój i stres związany z jej chorobą.

Można bez końca mnożyć przykłady na to, że kontakty społeczne zmniejszają natężenie stresu i dzięki temu działają odmładzająco. Naucz się cenić więzi społeczne i wiedz, że nie warto ich poświęcać dla pracy czy innych zobowiązań. I nie zapominaj o najważniejszym związku – o związku z osobą, z którą zdecydowałeś się spędzić całe życie. W jaki sposób partner życiowy pomoże Ci dłużej cieszyć się młodością?

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa