Przede wszystkim powinieneś prowadzić własny wywiad rodzin- ny pod kątem następujących trzech obciążeń: fi) występowania schorzeń układu sercowo-naczyniowego: (2] występowania niektórych rodzajów nowotworów złośliwych, między innymi raka piersi i raka jelita grubego: (3) powinieneś się też dowiedzieć, czy w rodzinie nie występują pewne rzadkie choroby warunkowane genetycznie. takie jak pląsawica Huntingtona, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy nawet choroba Alzheimera. Jeśli znasz więcej niż jeden przypadek takiego schorzenia w rodzinie, możesz mieć genetycznie uwarunkowaną predyspozycję do zachorowania na tę chorobę. Pierwszym krokiem jest określenie, czy częstość występowania danej jednostki chorobowej jest taka sama jak częstość występowania jej w całym społeczeństwie. Następnie należy określić, jaki jest Twój stopień pokrewieństwa z osobami, które zachorowały. Każda z tych osób oczywiście musi być z Tobą związana więzami krwi.

Rodzinne występowanie jakiejś choroby nie musi wcale oznaczać, że na pewno jesteś genetycznie predysponowany do zachorowania na tę jednostkę. Nawet jeśli choroba genetycznie uwarunkowana występuje w Twojej rodzinie, nie można stwierdzić, czy odziedziczyłeś gen lub geny tejże choroby. W większości przypadków lyzyko, że tak się stało, nie przekracza 50%. Jeśli nawet występuje u Ciebie wrodzona skłonność do jakiejś patologii, która może przyspieszać procesy starzenia się organizmu, możesz unikać czynników, które są bezpośrednią przyczyną pojawienia się danej choroby.

Na przykład wiadomo, że niektórzy ludzie mają wrodzoną skłonność do zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Jednak ponad 90% osób z takim rozpoznaniem cierpi na znaczną nadwagę. Wiele z nich w ogóle nie ćwiczy, często za to palą papierosy. Gdy u kogoś występuje genetycznie zwiększona podatność na jakąś chorobę, niektóre czynniki, takie jak nadmierna waga ciała, unikanie ćwiczeń fizycznych czy palenie tytoniu, mogą spowodować ujawnienie się choroby. Osoba szczupła, w dobrej kondycji fizycznej, również może mieć skłonność dziedziczną, o której się jednak nigdy nie dowie, gdyż czynniki wyzwalające zachorowanie na tę jednostkę nigdy się u niej nie pojawią. Naprawdę, chronienie własnej „młodości” jest najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z chorobami. Jeżeli odpowiednio zadbasz o siebie i będziesz prowadził zdrowy tryb życia, genetyczna predyspozycja do jakiejś choroby może się nigdy nie ujawnić.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa