Trudno jest odpowiedzieć dokładnie. Jeśli wykryjesz samodzielnie nowotwór we wczesnym stadium, zanim zyska on zdolność tworzenia przerzutów, możesz żyć dziesięć – dwadzieścia, nawet trzydzieści lat dłużej. W przemyśle związanym z ochroną zdrowia w ostatnim dziesięcioleciu nastąpiły znaczne zmiany. W USA większość lekarzy ma obecnie mniej czasu dla pacjentów niż przed dziesięciu laty. Mają zatem mniej czasu, by „wczuć się” w pacjentów przed ostateczną diagnozą, W dodatku zmieniły się warunki leczenia i jest mało prawdopodobne, by mieć stale tego samego lekarza. Coraz częściej bije się na alarm nad stanem opieki zdrowotnej. Jednak są i pozytywy. Dysponujemy obecnie lepszymi urządzeniami diagnostycznymi, opracowano nowe sposoby leczenia, łatwiej jest postawić trafną diagnozę, co oznacza, że jednak opieka lekarska jest na lepszym poziomie niż kiedykolwiek wcześniej. Najważniejsze, byś sam potrafił o siebie zadbać.

Jak to zrobić? Powinieneś być aktywnym pacjentem. Po pierwsze, wybierz takiego lekarza, któremu ufasz. Kompetentnego, dokładnego. takiego, który umie Cię zrozumieć. Lekarz pierwszego kontaktu powinien umieć sprawić, że będziesz się czuł bezpiecznie. (Jeśli w obecności lekarza czujesz się niepewnie, powinieneś go zmienić.) Powinien także umieć Cię wysłuchać i wytłumaczyć jasno, co się dzieje z Twoim organizmem. Zapytaj przyjaciół, sąsiadów, farmaceuty w aptece, z usług którego lekarza korzystają, warto też zapoznać się z rankingiem lekarzy. Wiele organizacji zdrowia pomoże Ci w znalezieniu potrzebnych informacji o lekarzach. Jeśli jesteś rodzinnie obciążony jakąś przypadłością, postaraj się wybrać takiego lekarza, który właśnie w tej dziedzinie jest specjalistą o potwierdzonych kwalifikacjach.

Jaki wpływ ma nadzorowanie własnego zdrowia na prawdziwy wiek? cz. II

Po wtóre – powinieneś zgłaszać się okresowo na badania lekarskie. Warto przecież wiedzieć, czy wszystko jest w porządku. Kiedy zatem pojawi się jakiś problem, łatwiej będzie zauważyć odchylenie od normy, łatwiej też będzie określić początek schorzenia. Dodatkowo – im więcej danych zdobędzie o Tobie lekarz, gdy jesteś zdrowy, tym łatwiej będzie mu stwierdzić, że zachorowałeś. Kobiety powinny corocznie zgłaszać się do ginekologa na cytologię wymazu z szyjki macicy i na badanie piersi, które powinno uzupełniać samobadanie. Powinny także badać u siebie gęstość kości, jeśli są do tego wskazania i wykonywać regularną mammografię. Kobiety w wieku powyżej pięćdziesięciu lat muszą robić mammografię raz do roku, najnowsze zaś badania ze Szwecji i Wielkiej Brytanii wskazują, że i po czterdziestce powinny zgłaszać się na mammografię co osiemnaście miesięcy.

Jeśli tak jak Nathan czujesz, że coś jest nie w porządku, a lekarz nic nie potrafi wykryć, nie powinieneś wahać się przed zadaniem pytania o to, co oznacza wynik badania, czemu jakaś wartość laboratoryjna wynosi właśnie tyle. Trzeba też spytać, czy nie byłoby wskazane zrobienie dalszych badań, czy nie ma możliwości, że coś zostało przeoczone. Do zadania lekarza należy wytłumaczenie pacjentowi, co się dzieje z jego organizmem. Jeśli nie zrozumiesz przyczyn swoich dolegliwości, nie będziesz umiał dobrze o siebie zadbać. Nie wahaj się także przed zasięgnięciem opinii innego lekarza. Jeśli obie diagnozy są identyczne, możesz odetchnąć i bardziej uwierzyć w trafność rozpoznania. Jeśli jednak opinie dwóch lekarzy są różne, zyskujesz możliwość porównania obu diagnoz, wówczas też możesz dokonać wyboru bardziej odpowiadającego ci lekarza.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa