Na początek możemy stwierdzić, że udało się powiązać depresję z przyspieszonym tempem starzenia się naczyń tętniczych i serca. W badaniu z 1994 roku wykazano, że kobiety cierpiące na depresję mają mniejszą gęstość kości, prawdopodobnie wskutek zwiększonego stężenia we krwi hormonu zwanego kortyzolem, co stwierdza się u ludzi z depresją. Poza bezpośrednim wpływem postarzającym, choroba ta, poprzez swoje objawy – spowolnienie, ospałość i przekonanie, że nic na święcie nie ma znaczenia – prowadzi do zachowań, które przyspieszają przebieg procesów starzenia się organizmu. Mało prawdopodobne jest, by człowiek w stanie depresji ćwiczył, zdrowo się odżywiał i w ogóle podejmował jakieś wysiłki, by prowadzić zdrowe życie,

Kobiety są bardziej od mężczyzn podatne na depresję, chociaż nikt nie wie dlaczego. Istnieje bardzo wiele hipotez. Niektórzy badacze sądzą, że kobiety doświadczają częściej dyskryminacji i mają do wypełnienia trudniejszą rolę społeczną. Inni uważają, że korzenie tej różnicy mają tło biologiczne i że za różnice w zapadalności odpowiadają różnice hormonalne pomiędzy dwiema płciami. Około 10% kobiet w czasie ciąży cierpi z powodu depresji, czasem może ona przybierać postać typowej „depresji poporodowej”. Kobiety również częściej cierpią na niedoczynność tarczycy, z którą wiąże się występowanie depresji.

Za powstanie depresji mogą być także odpowiedzialne leki. Może być ona również przejawem innej choroby. Osoby, które przechodzą rekonwalescencję po przebytym zawale mięśnia sercowego lub udarze mózgu, są szczególnie podatne na depresję. Stres społeczny, powiedzmy – śmierć bliskiej osoby czy rozwód – także mogą być przyczyną wystąpienia depresji. Jej leczenie jest bardzo skuteczne, jeśli zostanie rozpoczęte w przeciągu pierwszych miesięcy od wystąpienia choroby. Mimo że takie leczenie może zapobiegać przyspieszeniu tempa starzenia się organizmu, największym problemem jest to, że ludzie z depresją często sami nie są w stanie poszukać profesjonalnej pomocy. Jeśli podejrzewasz, że ktoś, na kim Ci zależy, cierpi z powodu depresji, postaraj się dowiedzieć czegoś więcej o tym schorzeniu i zastanów się, czy nie mógłbyś mu pomóc w znalezieniu fachowej pomocy.

Leave a Reply

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiwa