Możemy z całą odpowiedzialnością poradzić, by po dalekiej podróży (gdy nastąpiła zmiana strefy czasowej) przyjąć przed snem 3 do 5 mg melatoniny. Jeśli obudzicie się w środku nocy i nie będziecie w stanie ponownie zasnąć, należy zażyć kolejną taką samą dawkę, by poczuć senność. Przyjmujcie w dalszym ciągu melatoninę na noc, do chwili, gdy w pełni przestawicie swój zegar biologiczny (co zazwyczaj trwa około czterech dni). Po powrocie do domu trzeba odnowić poprzedni cykl dobowy, i znów pomoże melatonina – utrzymujcie dawkę 3-5 mg przed snem przez kilka kolejnych dni. Dzięki temu prostemu zabiegowi większość ludzi nie musi już przeżywać nieprzyjemnych sensacji związanych z przekraczaniem stref czasowych.
Poza braniem melatoniny, istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym można uniknąć przykrych objawów związanych z dezorientacją czasową.
– W samolocie pij dużo płynów, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu w wyniku zmian ciśnienia.
– Unikaj napojów alkoholowych, ponieważ alkohol może jeszcze bardziej zakłócić i tak już zaburzony rytm snu.
– Unikaj kawy i napojów z kofeiną, takich jak cola, które również źle wpływają na sen i przyczyniają się do odwodnienia.
– Pobyt w nowym miejscu rozpocznij od aktywności fizycznej. Często podczas podróży zaniedbujemy nasze codzienne ćwiczenia poprawiające kondycję. Brak ruchu i wysiłku może również przyczyniać się do bezsennych nocy.
– Po przybyciu na miejsce podróży spożywaj posiłki według „nowego” czasu. Trawienie przyspiesza adaptację.