W toku naszych dotychczasowych rozważań staraliśmy się przedstawić jakże korzystne dla naszego zdrowia właściwości melatoniny. Są one następujące:

– opóźnianie starzenia: może wydłużyć życie o cale dekady, utrzymując nasze ciała w „młodości”:

– zwalczanie chorób: pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia, nowotworów i innych ciężkich zaburzeń organizmu:

– zmniejszanie podatności na stres: potrafi obronić nas przez niszczącymi skutkami chronicznego stresu:

przywracanie naturalnego cyklu funkcjonowania organizmu: jest bezpiecznym, nie dającym uzależnień środkiem nasennym, który może zlikwidować zakłócenia naszego cyklu dobowego, w takich na przykład sytuacjach, jak zmiana strefy czasowej lub bezsenność.

Melatonina działa w nierozerwalnym związku z szyszynką – gruczołem będącym naturalnym regulatorem wszelkich funkcji organizmu. Kiedy praca szyszynki jest zakłócona w wyniku naruszenia dobowego cyklu organizmu, czy też wydolność gruczołu zmniejsza się z wiekiem, melatonina jest w stanie przywrócić jego działanie do maksymalnej wydajności. Jeśli szyszynka funkcjonuje prawidłowo, podobnie prawidłowo pracuje cały nasz organizm. Jednak każde zaburzenie pracy gruczołu odbija się negatywnie na równowadze organizmu.

Jakie zatem dawki melatoniny są niezbędne dla przywrócenia naturalnej równowagi? To zależy w dużej mierze od problemów, jakim chcemy przeciwdziałać. Sposób dawkowania zalecany w celu spowolnienia procesu starzenia różni się wyraźnie od wskazań przy przeciwdziałaniu bezsenności czy skutkom zmian stref czasowych.

W niniejszym rozdziale znajdą się zatem szczegółowe wskazówki dotyczące sposobu dawkowania melatoniny, przy uwzględnieniu celu terapeutycznego lub profilaktycznego. Na początek generalna zasada: chodzi wyłącznie, co podkreślamy z całą mocą, o wyrównywanie poziomu melatoniny w organizmie, nigdy o sztuczne przekroczenie naturalnego progu.

Mając na względzie ten nadrzędny cel – nie zalecamy suplementacji melatoniny w przypadku dzieci. Powód jest prosty – w dzieciństwie produkcja hormonu jest najintensywniejsza, nie ma więc żadnej potrzeby (poza szczególnymi przypadkami), by go uzupełniać.

Jesteśmy także przeciwni podawaniu hormonu kobietom w ciąży i w okresie laktacji. I tutaj wytłumaczenie jest oczywiste. Podczas ciąży matka w sposób naturalny przekazuje go płodowi za pośrednictwem łożyska. Podwyższenie poziomu melatoniny u matki spowoduje automatycznie dostarczanie większych dawek płodowi, a tego nie zalecamy.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa