Amerykański tygodnik „Newsweek” poświęcił niedawno jeden z artykułów działalności rektora uniwersytetu Harvarda Neila Rudenstine’a. Rudenstine prowadził ambitną kampanię gromadzenia funduszy na rzecz uczelni: jej celem było zebranie miliona dolarów dziennie, co było niesłychanie trudne, nawet w przypadku tak renomowanego uniwersytetu jak Harvard. Rudenstine żył w nieustannym napięciu: dzień i noc spotykał się z darczyńcami, jeździł z jednego spotkania absolwentów na drugie, a ponadto wykonywał swoje zwykłe powinności administracyjne. Nie chcąc dzielić się odpowiedzialnością sam zarządzał uniwersytetem, podejmował wszelkie decyzje, nawet w najdrobniejszych sprawach. Jednak po kilku miesiącach tej niezwykle intensywnej pracy poczuł śmiertelne zmęczenie. Obawiając się choroby, zrozumiał, iż nadszedł właściwy czas, by odpocząć, udał się więc na przedłużony urlop.

Załamanie się Rudenstine’a zwróciło naszą uwagę, ponieważ uważamy, że jest to znakomity przykład modelowy. Tysiące mężczyzn i kobiet wykonujących różne zawody – sprzedawcy, urzędnicy na poczcie czy budowniczowie domów – nie są w stanie sprostać nieustającym obowiązkom zawodowym i rodzinnym, i w końcu odczuwają śmiertelne zmęczenie. Jednak tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na dłuższy odpoczynek.

Wszyscy ci ludzie są zestresowani, a stres, jak wiemy, może być poważnym zagrożeniem zdrowia. Według danych Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych, ponad dwie trzecie rejestrowanych chorób i dolegliwości ma podłoże psychologiczne (astma, niepokój, bóle głowy, niestrawność, zmęczenie oraz nudności). W ciągu ostatniej dekady wysokość odszkodowań z powodu chorób wywoływanych przez stres wzrosła o 700 procent. Liczne badania wykazały związek pomiędzy silnym stresem a chorobami układu pokarmowego (np. zapalenie jelita grubego), chorobami serca i nawet nowotworami. Mamy również dowody, że czynnikiem wyzwalającym wystąpienie takich chorób jak stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów może być szczególnie przykre, stresujące wydarzenie.

Leave a Reply

Maj 2019
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiwa