Ponadto, nic tak nie przyspiesza procesu starzenia się jak przewlekły stres – fizyczny lub emocjonalny. Kilka lat temu czasopismo „Longevity” opublikowało starą fotografię kobiety, zrobionąna przełomie stuleci. Jej włosy były siwe, skóra obwisła i pomarszczona, a oczy zapadnięte i zmęczone. Krótko mówiąc, zdjęcie przedstawiało zmęczoną życiem staruszkę i nie byłoby może w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, iż kobieta ze zdjęcia miała dopiero czterdzieści lat! Jej życie, niewątpliwie obfitujące w stresy: liczne ciąże, wyczerpująca praca fizyczna, choroby dzieci, sprawiło, że w wieku czterdziestu lat stała się schorowaną staruszką. Nic dziwnego, że średnia długość życia kobiet tamtego pokolenia wynosiła zaledwie czterdzieści siedem lat.

Dziś, przynajmniej w krajach rozwiniętych, lepsze warunki sanitarne, szczepienia i antybiotyki chronią nas przed wieloma śmiertelnymi chorobami, które trapiły naszych przodków. Postęp cywilizacyjny pozwala nam również uniknąć większości ciężkich prac fizycznych, które były codziennością dla naszych dziadków. Średnia długość życia znacznie się wydłużyła. Jednak współczesny świat przynosi nowe zagrożenia: coraz dłuższy dzień pracy: telefony komórkowe 1 faksy: konfliktowi zwierzchnicy i wymagający klienci: pagery: nie kończące się spotkania służbowe: sprzeczne interesy pracy i rodziny, zmuszające do nieustannej ekwilibrystyki: kredyty, rachunki…

Niezależnie od postępu technologicznego, a może właśnie z tego powodu, stres stał się koniecznym elementem naszego życia. Na szczęście pomoże melatonina. Omówimy teraz, w jaki sposób jest to możliwe. Zacznijmy więc od przedstawienia istoty stresu, a także reakcji naszego ciała w sytuacjach traumatycznych.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa