Obecnie wiadomo, że HIV przenosi się drogą płciową (sperma, wydzielina pochwy), poprzez krew i jej produkty oraz mleko karmiących matek. W odróżnieniu od innych chorób zakaźnych (na przykład gruźlicy), wirus AIDS nie może przenosić się przez powietrze (kaszlnięcie, wydmuchanie nosa), czy powierzchowny kontakt, jak na przykład uścisk ręki. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności można uniknąć AIDS. Ponieważ nie ma sposobu na wyleczenie tej choroby, a pomoc medyczna dla dotkniętych AIDS jest ograniczona, profilaktyka jest na pewno najlepszą metodą działania.

Choć nie znaleźliśmy żadnej pracy poświęconej wykorzystaniu melatoniny w terapii AIDS, to jednak opierając się na naszej wiedzy o układzie immunologicznym i roli, jaką w jego wzmacnianiu spełnia melatonina, możemy przypuszczać, że i w tym wypadku hormon szyszynki okaże się pomocny. Zalecalibyśmy prowadzenie w tym zakresie badań.

Tym, co czyni HIV szczególnie zdradzieckim i trudnym do opanowania, jest sposób, w jaki wirus ten wybiera i atakuje cele w układzie immunologicznym. HIV w szczególności dziesiątkuje dwa rodzaje komórek T (limfocytów): komórki CD-4 i CD-8. Oba te rodzaje komórek odgrywają decydującą rolę w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Komórki CD-4 ochraniają tkankę przed proteinami, wirusami i innymi obcymi ciałami, które przedostały się do organizmu, komórki CD-8 pośredniczą w wytwarzaniu przeciwciał, które krążą w układzie krwionośnym, wyszukując i niszcząc zagrażające nam substancje. Nosiciele HIV mają wyraźnie mniej limfocytów i w efekcie są znacznie bardziej podatni na tak zwane zakażenia zarazkiem oportunistycznym. Są to infekcje żerujące na osłabionym układzie immunologicznym. I tak na przykład, osoby z AIDS są szczególnie nieodporne na pneumocystis carine, powodujący zapalenie płuc, oraz na zakażenie cytomegalowirusem prowadzącym do ślepoty. Organizm ze zdrowym układem immunologicznym może zazwyczaj bez trudności zwalczyć te drobnoustroje, ale obrona przed nimi nie jest wcale prosta dla osób z układem osłabionym. U tych drugich nawet niewielka infekcja może się przerodzić w zagrażającą życiu chorobę. W ostatnich latach pojawiły się nowe leki, które wydają się pomocne w profilaktyce niektórych zakażeń zarazkiem oportunistycznym i nosiciele HIV powinni o nich wiedzieć od swoich lekarzy.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa