Utrzymywanie prawidłowych cyklów sen-czuwanie jest fundamentalne dla naszego dobrego samopoczucia. Gdy ulegają zakłóceniom, powstają poważne problemy ze snem. Na przykład, w przypadku zaburzenia snu zwanego zespołem opóźnienia fazy snu, osoby cierpiące na tę dolegliwość mają wolny rytm okołodobowy, a w konsekwencji kłopoty z odczuwaniem senności w odpowiednim czasie. W rezultacie niekiedy nie mogą zasnąć do trzeciej lub czwartej w nocy. Odwrotnie, gdy występuje zespół przyspieszonej fazy snu, zasypiamy już o ósmej wieczorem i budzimy się bardzo wcześnie rano. Dolegliwość ta jest charakterystyczna zwłaszcza dla ludzi w podeszłym wieku. Z kolei, gdy cykl sen-czuwanie nie pokrywa się z okresem dwudziestoczterogodzinnym, cierpiący na tę przypadłość pozostają w stanie czuwania przez zbyt długie wycinki czasu i śpią również o wiele dłużej. W rezultacie tworzą cykl, który może trwać do pięćdziesięciu godzin.

We wszystkich trzech przypadkach chronoterapia, metoda regulowania zegara biologicznego, pomaga w ostrożnym przejściu na bardziej społecznie akceptowany rozkład doby i bardziej zdrowy, sprzyjający wypoczynkowi wzór snu. Metoda ta polega na zastosowaniu światła w celu odtworzenia normalnych rytmów okołodobowych. Badania wykazały, że atakowanie organizmu jaskrawym światłem [nawet przez chwilę) może przywrócić zdrowszy cykl snu. Proponuje się na przykład, by sowy. czyli ludzie cierpiący na zespół opóźnionej fazy snu, zaraz po przebudzeniu wychodzili na jaskrawe światło słoneczne. Istnieje wiele teorii wyjaśniających przyczynę, dla której poddanie jaskrawemu światłu może normalizować cykle okołodobowe. Choć nie mamy oczywistych dowodów, nie ulega dla nas wątpliwości, iż wiele zaburzeń snu wynika z zakłóceń w przepływie melatoniny. Operowanie światłem w jakiś sposób normalizuje jej wytwarzanie.

Jak za chwilę wyjaśnimy, uzupełnianie poziomu melatoniny jest inną. skuteczną metodą przestawienia zegara biologicznego, która może przywrócić normalny cykl okołodobowy.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa