U zwierząt z przeszczepioną szyszynką obserwowano wyraźny młodzieńczy wygląd grasicy i tarczycy, jak również „odmłodzony” układ immunologiczny (ryc. 5 i 6). Zachowanie funkcji grasicy nie jest zaskakujące, ponieważ wiadomo, że i melatonina, i szyszynka nasilają odpowiedź immunologiczną. Może to opóźniać wystąpienie patologii związanych z wiekiem: nowotworów i chorób autoimmunologicznych.

Wykazano, że melatonina hamuje owulację: obecnie ocenia się w warunkach klinicznych jej przydatność jako środka antykoncepcyjnego. Pod tym względem szyszynka adaptuje wewnętrzne środowisko neuroendokrynologiczne do zmian czynników zewnętrznych, które obejmują nie tylko ekspozycję na światło, ale również wilgotność, pole magnetyczne, temperaturę, antygeny, feromony, głód, popęd seksualny, strach i stres. Szyszynka może także odgrywać uzupełniającą rolę modulacyjną w odniesieniu do działań kortykosterydów, związanych ze stresem. Wyniki prac badaczy rosyjskich sugerują, że polipeptyd szyszynki może zmniejszać wrażliwość na deksametazon. Anisimow i inni odkryli peptyd szyszynkowy, który opóźnia starzenie się i może odgrywać rolę w hamowaniu onkogenezy.

Poza melatoniną i jak dotąd niezbadanymi peptydami, szyszynka zawiera również tyreoliberynę (TRH) i moduluje 5′-dejodynazę tarczycy. TRH i melatonina mogą blokować inwolucję grasicy, zależną od stresu lub sterydów i przywrócić funkcję układu immunologicznego u tzw. nagich (bezgrasiczych) myszy. Receptory dla TRH i melatoniny znajdują się w okolicy przedwzrokowej podwzgórza, obszarze odgrywającym rolę w regulacji funkcji tarczycy i grasicy.

Przeszczepiona szyszynka może działać bezpośrednio na umiejscowioną obok grasicę za pośrednictwem melatoniny lub innych hormonów, które dyfundują do grasicy. Do przeszczepionej szyszynki mogą dotrzeć włókna współczulne z górnego zwoju szyjnego, które fizjologicznie unerwiają grasicę, i w ten sposób dochodzi do zachowania naturalnego rytmu nocnego uwalniania melatoniny, która działa odmładzająco na grasicę.

Niezależnie od mechanizmu tkwiącego u podłoża tych procesów, przeszczepienie młodzieńczej szyszynki powoduje zachowanie funkcji układu immunologicznego. W grasicy i tarczycy dochodzi do odbudowy struktury tych gruczołów w czasie, kiedy powinny ulegać starczej inwolucji. Nasze doświadczenia polegające na egzogennym podawaniu melatoniny w rytmie dobowym, jak również przeszczepianiu młodzieńczej szyszynki do grasicy starych myszy wskazują, iż może istnieć ścisły związek pomiędzy szyszynką i wytwarzanymi przez nią

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa