SAD jest angielskim skrótem psychozy maniakalno-depresyjnej wywoływanej przez zmiany pór roku. To forma zaburzeń nastroju wyzwalanych przez skracanie się długości dnia jesienią i zimą. Na półkuli północnej, poczynając od września, aż do marca, ofiary tego typu zaburzeń nie są w stanie dostosować swoich rytmów biologicznych do zmniejszonej ilości światła dziennego. W efe kcie doznają uczucia fizjologicznego, a co za tym idzie emocjonalnego rozchwiania. Wielu specjalistów uważa obecnie, że objawy depresyjne związane z SAD wynikają z przesunięcia rytmu okolodobowego. Spowodowane są one pewną biologiczną dolegliwością, będącą reakcją na dłuższe noce i wieczory. Ponieważ to szyszynka reaguje na światło, a wydzielana przez nią melatonina jest głównym czynnikiem regulacji cyklu okolodobowego i innych z nim związanych, badania nad SAD koncentrują się obecnie na istotnych, wzajemnych powiązaniach pomiędzy światłem, melatoniną i innymi zmiennymi rytmami dokonującymi się w naszych organizmach.

SAD dotyka mniej więcej 1 procentu ludności i dotyczy raczej kobiet (trzy razy częściej) niż mężczyzn. Nie jest to dla nas zaskoczeniem. Życie kobiet jest w większym stopniu niż życie mężczyzn podporządkowane biologicznym cyklom (takim jak menstruacja) i wobec tego istnieje większe prawdopodobieństwo negatywnych efektów zakłócania ich rytmów biologicznych.

Chociaż już w czasach Hipokratesa lekarze zaobserwowali zmiany nastrojów związane ze zmianami pór roku. SAD uznano za zaburzenie nastroju dopiero na początku lat osiemdziesiątych. Doktor Norman E. Rosenthal, naukowiec w National Institute of Health, jako pierwszy zidentyfikował SAD i ustalił więź pomiędzy określonym wzorem zachowania a zmianą pór roku. „Diagnostic and Statistical Manuał of Mental Disordeds” – słownik zaburzeń psychiatrycznych, podaje określone wyznaczniki SAD.

– Istnieją regularne, stwierdzone na podstawie badań, związki pomiędzy poważnymi objawami depresyjnymi i określoną porą roku.

– Pacjent doświadcza pełnej remisji lub wyleczenia w ścisłym powiązaniu z porą roku.

– W ciągu dwóch ostatnich lat u pacjenta zaistniały dwa poważne rzuty depresyjne, i zawsze o tej samej porze roku (jesień, zima). Wiosną i latem pacjent wraca do zdrowia.

– W czasie całego życia pacjenta objawy depresyjne nasilają się zawsze w określonych porach roku.

Leave a Reply

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa